Historia Original-War.NET

Rok 2006, był rokiem wielkich premier. To w nim właśnie na rynku pojawia się m.in. konsola PlayStation 3, Wii, czy Nintendo DS Lite. Swoją premierę mają także gry The Elder Scrolls IV: Oblivion, Heroes of Might and Magic V, czy Need for Speed: Carbon. Dla fanów Original War natomiast najważniejszą datą tego roku staje się 17 lutego, czyli dzień powstania vortalu Original-War.net – pierwszego dużego i międzynarodowego serwisu o grze Original War, który przez kolejne lata podbijał serca graczy!

Po wydarzeniach z 2005 roku - spowodowanych kradzieżą domeny, powstałego w 2002 roku OriginalCenter – wtedy największego polskiego serwisu o Original War - zawieszone zostało jego działanie. Do tej pory strona, którą prowadził Krzysztof 'Criss' Tukiendorf oraz Daniel 'zoNE' Gabryś, była największą na rynku stroną o tej tematyce. Po jej zawieszeniu, z bogatych w treści serwisów, na scenie pozostała praktycznie tylko prowadzona przez zoNE strona klanu AW (Archanioły Wojny) – z artykułami dostępnymi w języku polskim i angielskim.

Z braku dostępności dużego portalu, Bohdan 'YuriStriatov' Starosta oraz Daniel 'zoNE' Gabryś, po dłuższej rozmowie stwierdzają, że warto byłoby stworzyć coś świeżego, przeznaczonego dla międzynarodowej publiczności. Serwis, który mógłby zaktywizować społeczność graczy, na wzór popularnych w tamtym okresie systemów ClanBase połączonych z grą. Zaczynają się więc prace nad stworzeniem vortalu społeczności Original War o nazwie Original-War.net. W międzyczasie - po odzyskaniu domeny - OriginalCenter powraca na scenę, jednak już po kilku miesiącach zostaje ostatecznie zamknięte, a chwilę później na światło dzienne wyłania się strona Original-War.net. Do dziś – czyli od kilkunastu lat (z czego jesteśmy bardzo dumni) - największy serwis o tematyce Original War, który został stworzony przez członków społeczności OW, dla społeczności.

Czas na szczyptę statystyk. W trakcie pisania tego artykułu, za oknem mija dzień 21.01.2023, a na scenie Original War z bardziej znanych mediów poświęconych wyłącznie tej grze, wyróżnić możemy m.in.:

  • Original-War.net - czyli największą społeczność graczy Original War, zrzeszającą 2480 zarejestrowanych użytkowników strony oraz 2093 zarejestrowanych użytkowników forum, którzy od 2006 roku do dziś napisali na nim aż 49686 postów w 4377 tematach – w 2019 roku pobijając rekord oglądalności liczbą 1136 osób jednocześnie przeglądających forum.
  • OWSupport.com - nieoficjalny support Original War, posiadający aż 2129 zarejestrowanych użytkowników forum (łącznie ze wszystkimi użytkownikami zarejestrowanymi na innych forach sieci StucukNET).
  • Serwer Discord Original War - serwer liczący 1705 użytkowników, który założony został przez Morgana (jednego z administratorów OWN oraz wcześniej francuskiego forum WarSibérite).
  • Facebook Original-War.net - największa społeczność Original War Facebooka, z liczbą 1368 polubień.
  • Kanał YouTube Original-War.net - kanał o tematyce OW, liczący 385 subskrybentów.
  • Czy też liczne grupy Steam, w tym mimo wszystko największa grupa graczy OW, czyli grupa Original-War.net na Steam licząca 149 osób, oficjalna grupa Original War na Steam mająca 133 graczy oraz grupa Original War Multiplayer mogąca pochwalić się wynikiem 144.

Za każdą z wymienionych tu liczb stoją konkretni, aktywni członkowie sceny, jednak pamiętać należy także o tych, którzy nie aktywizują się i nie rejestrują w serwisach, a dla których również te są tworzone. W końcu wszyscy budujemy jedną wielką społeczność - społeczność graczy Original War. Gry, której gracze od 2007 roku (od wtedy prowadzone są takie statystyki na OWN) stworzyli aż 578324 gry multiplayer, rozegrali od 2017 roku 38779 meczy oraz od 2011 roku 436 meczy rankingowych (które ze szczegółowymi statystykami prześledzić możecie na naszej stronie). Dodatkowo, jak wskazuje Google (realne statystyki odejmujące ruch botów), wyświetlenia strony OWN plasują się na poziomie 192466 wyświetleń miesięcznych.

Od 2006 roku, na dzień 21.01.2023, OWN w liczbach, to przede wszystkim: serwis prowadzony w aż 6 językach (polskim, angielskim, czeskim, francuskim, hiszpańskim oraz rosyjskim); posiadający bogatą bazę wiedzy składającą się z aż 145 artykułów o grze; ogromną galerię aż 5280 grafik związanych z grą; dział MODBase z aż 100, stworzonymi przez społeczność, gotowymi do pobrania modyfikacjami do gry; download z aż 263 plikami, zawierającymi m.in. najaktualniejsze patche (włącznie z plikami językowymi Steam), dema gry, pliki multimedialne, narzędzia oraz poradniki moderskie, gotowe do użycia mapy, jak i paczki niemal 15000 plików z wersji Pre-Alpha oraz Beta gry (wcześniej publikowane m.in. przez Stucuka czy twórców gry, w różnych mediach społecznościowych), zawierających m.in. kilkadziesiąt gotowych, stworzonych przez Altar map skirmish, kampanii i multiplayer, dokumentację z okresu powstawania gry, 539 stworzonych przez Altar plików fabuły oraz map Arabskiej Kampanii, kilka testowych narzędzi powstałych w procesie tworzenia gry oraz wiele, wiele innych! Ponadto na stronie znajdują się ClanBase, ranking multiplayer, drabinki turniejowe, ranking speedrun, lista rozgrywek multiplayer, szczegółowe statystyki rozegranych gier, wspierające twórców modyfikacji działy SAILBase i fora Modding Archive, Akademia OW prowadząca lekcje dla nowych graczy oraz wszelkiego rodzaju aktualności. Przede wszystkim jednak, jest to ogromna społeczność graczy, tworząca serce samego serwisu!

Poniżej kilka słów o tym, jak w poszczególnych latach rozwijał się vortal oraz jakie wymienić możemy kamienie milowe, które doprowadziły go tam, gdzie się obecnie znajduje!

2006

To w tym roku, a dokładniej 17.02.2006 powstała strona Original-War.net, dostępna wtedy w języku polskim oraz angielskim. Każdy z użytkowników znaleźć mógł na niej m.in. zawsze aktualne newsy, najnowsze patche do gry, ogromną ilość artykułów i poradników, bogatą galerię, dział download oraz wiele, wiele innych. Za administrację odpowiadali jego założyciele YuriStriatov i zoNE, a ich pracę wspierał Mules – redaktor wspierający.

Z czasem w serwisie pojawia się coraz więcej treści, a 13.03.2006 w odpowiedzi na zapotrzebowanie graczy, zoNE wydaje pierwszą wersję programu "OW-Editor Resolution Changer" - rozwiązującego problemy wczesnych wersji Edytora Map, które do uruchomienia wymagały odpowiedniej rozdzielczości ekranu oraz ustawienia właściwej palety kolorów. Aplikacja automatycznie dostosowywała nasz system do wymagań edytora, by po zakończonej pracy przywrócić je do normy. W marcu do redakcji OWN dołącza nowy administrator, Phantom, a 26.04.2006 OWN organizuje konkurs pod tytułem "Original-War.net Artykuł Grand Prix 2006" - na najlepszy artykuł napisany przez graczy Original War. Sama redakcja nie próżnowała jednak, bo już kilka dni później - 03.05.2006 - zoNE publikuje pierwszy pełny Kursu Edytora Map Original War, wtedy pozycji obowiązkowej dla każdego przyszłego twórcy modyfikacji. Poradnik składał się z 90 stron A4, skupiając się głównie na edytorze map w wersji 2.2.

Od zawsze serwis główny nacisk kładł na funkcję informacyjną, dlatego nie mogło zabraknąć na nim relacji z pierwszej w historii wizyty twórców gry na platformie GameSpy Arcade (pierwszej aplikacji wykorzystywanej do połączeń multiplayer). Z tego też powodu 12.05.2006 pojawia się krótki raport z wizyty firmy Altar Games na GSA. Osobami, które miały przyjemność zagrać i porozmawiać z twórcami gry, byli Phantom oraz zoNE. 13.05.2006 na vortalu opublikowane zostają pierwsze stworzone przez zoNE tapety dla fanów gry, a już 11.06.2006 pojawia się nowa wersja 2.1b, stworzonej przez zoNE aplikacji "Original War Encyclopaedia" – zawierającej wszystkie treści związane z grą w jednym miejscu.

Kliknij aby powiększyć.
Screen
Kliknij aby powiększyć.
Screen

Mija pół roku od powstania serwisu, a już popularność zaczęła przerastać możliwości hostingowe naszego dostawcy. 01.07.2006 po kilkudniowej niedostępności - wywołanej wykorzystaniem miesięcznego limitu transferu - strona OWN wraca do żywych. Niestety w tych czasach nawet większe hostingi limitowały transfer dla usług, a jego zwiększenie wymagało dodatkowych opłat. Tego samego dnia, dział download wzbogacony został o stworzony przez zoNE program "Patches Installer v 1.06" – stanowiący odpowiedź na zgłaszane nam przez graczy kłopoty z odpowiednią kolejnością instalacji dostarczanych przez Stucuka łatek, wynikające z braku tzw. wersji "Full" aktualizacji 1.05 i 1.06. Aplikacja wskazywała wszystkie poprawki wymagane do instalacji najnowszej wersji gry, obejmując w tym Edytor Map wraz z poprawkami, patche 1-2 firmy Altar oraz patche "by Stucuk" - w wersjach 1.04 Full, 1.05v4 i 1.06. Patch 1.06 Full wydany przez Stucuka (z tego samego powodu) pojawił się dopiero miesiąc później, więc do tej pory gracze mogli korzystać z zaproponowanej aplikacji, celem ułatwienia skompletowania wszystkich wymaganych łatek.

Pod koniec roku GSA oraz stare zasady odchodzą już do lamusa, więc 09.08.2006 startuje nowy, oficjalny kanał IRC Original-War.net – hostowany wtedy na serwerach QuakeNet, który z czasem staje się oficjalnym czatem gry dla trybu multiplayer zintegrowanego z grą. Gracze poddają także pod dyskusję wszystkie dotychczasowe oficjalne zasady multiplayer, a 23.12.2006 następuje ziszczenie debaty w postaci publikacji pierwszej wersji, stworzonych w społeczności OWN, zasad CB (Clan Base) - które zajęły dotychczasowe miejsce zasad CW (Clan Wars), stając się oficjalnymi zasadami rankingowymi. Na koniec roku 26.12.2006 strona przechodzi lekką przebudowę systemów pod kątem przyspieszenia działania. Był to więc bardzo intensywny rok.

2007

Początek roku zaczyna się smutną informacją, gdyż 19.01.2007 redaktor Mules, z racji innych obowiązków, niestety opuszcza redakcję OWN. Jednak i dobre rzeczy miały wtedy miejsce, ponieważ 03.03.2007 – pod skrzydłami OWN - na forum pojawia się nowa grupa tworząca modyfikacje do Original War, przyjmująca nazwę "Polish Mod Team". Jest to pierwsza duża, polska grupa, mogąca konkurować z czeskimi modyfikacjami. W jej składzie znajduje się m.in. Radzio, czyli jeden z przyszłych administratorów OWN oraz osoba w tym czasie najlepiej posługująca się SAILem. Pierwszym jej projektem staje się "Arabian Campaign by PMT", czyli modyfikacja, której głównym bohaterem jest Johan Erzee - wysłany w przeszłość arabski naukowiec, specjalista od uzbrojenia. W tym samym miesiącu serwis ponownie dochodzi do swoich limitów transferu, dlatego w ostatnich trzech dniach zostaje wyłączony dział download, który wraca wraz z pierwszym dniem kolejnego miesiąca.

Gdy strona się rozwija, rozwija się także scena moderska, dlatego 06.04.2007 na forum OWN pojawia się opcja dodawania załączników, pozwalająca graczom na własnoręczne dzielenie się m.in. swoimi modyfikacjami, które od teraz bezpośrednio mogą być hostowane na OWN bez udziału administracji. Miesiąc później - 15.05.2007 - ponownie przebudowie ulega cały system CMS strony, celem polepszenia funkcjonalności, szybkości jej działania i wprowadzenia nowego panelu administracyjnego. W tym samym dniu na forum rusza także nowy dział o nazwie "Modding Archive" - agregujący ogromną bazę wiedzy związanej z tą dziedziną. Kilka miesięcy wcześniej zostały ustalone oficjalne zasady dla gier rankingowych (CB), dlatego 21.05.2007 zorganizowany zostaje pierwszy mały turniej graczy Original War, wspierany także przez OWN. Na wierzch wychodzą jednak odwieczne problemy z właściwym balansem trybu multiplayer, dlatego już 02.06.2007 administracja OWN wydaje pierwszą wersję "Balance moda" – pierwszej modyfikacji do gry korygującej balans między trzema nacjami, tak by gra w trybie multiplayer stała się bardziej wyrównana. Kolejna – tym razem pierwsza oficjalna - wersja moda powstaje już miesiąc później, czyli 08.07.2007.

W tym roku scena mocno zaktywizowała się w kierunku moddingu, dlatego 22.07.2007 ruszają zapisy do drugiej edycji konkursu "Artykuł Grand Prix 2007" organizowanego przez redakcję OWN. Tym razem celem akcji jest rozwój działu Modding Archive, a tematem przewodnim są artykuły o tematyce moddingowej. Nie cichną także dyskusje na forum odnośnie aktualizacji zasad gry, czego pokłosiem jest pojawienie się w dniu 01.08.2007 oficjalnego spisu wszystkich powszechnie uznawanych zasad trybu multiplayer, których gracze teraz zobowiązani są przestrzegać, by gra mogła być przyjemniejsza. Po pracach nad balansem oraz zasadami gry, 09.12.2007 ogłoszony zostaje mini Turniej międzyklanowy OW – do którego zapisy odbywały się pod domeną Original-War.net.

2008

Okres bogaty w różnego rodzaju mini turnieje, dlatego już pół roku po poprzednim, 06.05.2008 ogłoszony zostaje turniej pod tytułem "War Weekend". Podobnie jak wcześniej, tak i do tego zapisy odbywały się pod domeną Original-War.net.

2009

Rok 2009 to rok zapowiedzi dużych zmian. Dnia 31.07.2009 następują pierwsze zmiany na forum oraz zapowiedziane zostaje zupełne przepisanie kodu całej naszej strony. Zaczynają się więc ogromne prace, których finał nastąpi już w kolejnym roku.

2010

Zapowiadane duże zmiany uderzają z wielkim impetem. Z powodu m.in. problemów z blokowaniem użytkowników podczas wchodzenia na czat gry, 05.07.2010 następuje przeniesienie kanału IRC OWN na serwery Freenode oraz zmiana oficjalnego kanału gry. Natomiast 09.08.2010 OWN przenosi się na zupełnie nowy hosting VPS, zyskując jeszcze większe możliwości. Możliwości niezbędne do powstania nowej wersji strony, która pojawia się w tym samym dniu. To wtedy serwis zyskuje nowy, napisany zupełnie od podstaw silnik CMS i nowy layout, dzięki czemu możliwe było wprowadzenie m.in. obsługi większej ilości języków. Poza samym systemem CMS, za sprawą połączenia OWN z polskimi serwisami Akademia OW oraz OWSpot, rozwija się także sam content. Idąc wtedy za ideą połączenia całej polskiej sceny OW - celem stworzenia jednego wielkiego serwisu. W administracji witamy więc nowe osoby w postaci Gothuka i Qaza - z OWA oraz Sebka i Ph3noma - z OWSpot. Odnowiona wersja vortalu promowana była wydaną przez zoNE, specjalnie z tej okazji, pierwszą mangą w tematyce OW.

Wraz z nowym serwisem pojawia się także nowa wersja napisanego przez zoNE programu "Original War Encyclopaedia 3.0". Przepisanego także od podstaw, wzbogaconego o nowe artykuły, dodatkowe narzędzia dydaktyczne oraz narzędzia pozwalające na zarządzanie samą grą (dodano aplikacje Original War Manager, Original War Chat, Program Update, koło technologii i podgląd map kampanii). Encyklopedia nadal dostępna jest w naszym dziale download. 22.08.2010 na prośbę graczy następuje uruchomienie na naszych serwerach kanału komunikatora Ventrilo, dostępnego dla całej społeczności Original War (wtedy popularnego komunikatora głosowego).

2011

W tym roku Original-War.net wkracza na nowe horyzonty, rozszerzając swoją działalność na nowe sektory, tworząc jeszcze więcej dla całej sceny Original War. Idąc za polityką tworzenia jednego wielkiego serwisu międzynarodowego dla wszystkich graczy, dnia 07.01.2011 następuje nawiązanie współpracy z czeskim serwisem OWAR Centrum, celem stworzenia na OWN wspólnej przestrzeni dla rozwoju całej sceny. Wraz z współpracą pojawia się czeska wersja strony, spływać zaczynają pierwsze tłumaczenia artykułów na język czeski, na forum rozwija się czeska sekcja, a jako administratorzy do zespołu OWN dołączają Morphid, Timeshifter, Spooker, sAshevA oraz Bulisek jako moderator. 13.03.2011 Gothuk na OWN tworzy wyszukiwarkę logów ze wszystkich kanałów IRC Original War.

W kwietniu natomiast, a dokładniej 10.04.2011 administracja OWN organizuje pierwszy międzynarodowy turniej o tytuł mistrza Original War. Turniej z nagrodami pieniężnymi, odbywający się w miesiącach kwiecień-maj, na zasadach CB. Kilka miesięcy później, 25.09.2011 OWN nawiązuje współpracę z firmą Cenega Poland, która staje się sponsorem nagród następnego turnieju, a dla użytkowników OWN rozesłane zostają kody rabatowe na ich gry. W tym roku Antitheus awansuje na administratora (wcześniej pełniąc funkcję moderatora), a poza nim, w ostatnich latach (2009-2011), do redakcji dołączają także administrator Radzio i moderatorzy Antonio oraz Anarchy. W 2011 roku nasz administrator Radzio otrzymuje także dostęp do kodu źródłowego gry, celem wprowadzania nowych poprawek we współpracy z Stucukiem.

2012

W połowie 2012 roku galeria rozszerzona została o nowe kategorie oraz 239 nowych grafik. Po sukcesie wcześniejszego turnieju, 20.05.2012 zorganizowany zostaje kolejny międzynarodowy turniej o tytuł Mistrza CB. W turnieju wygrać można było m.in. fizyczne wersje gier The Elder Scrolls III Morrowind, Syberia Złota Edycja (1 i 2 część), Twierdza Deluxe, Heroes IV Złota Edycja, Fable, czy Medieval Total War. Nagrody ufundował Mart – jeden z członków społeczności forum OWN.

Na forum pojawia się dział poświęcony Kampanii Arabskiej (wspólnego dzieła społeczności OWS oraz OWN), a już w połowie roku - czyli 01.06.2012 - upubliczniona dla graczy zostaje jej pierwsza testowa wersja. Celem modyfikacji było jak najwierniejsze odwzorowanie planów twórców gry, uzupełnionych przez pomysły modderów. Koordynatorem projektu w tym okresie był McBenn. W tym samym dniu ogłoszony zostaje kolejny, organizowany przez społeczność OWN "Turniej CB 2012".

Jest to okres popularności różnego rodzaju mediów społecznościowych, dlatego 28.06.2012 uruchomione zostają oficjalne profile OWN w serwisach Facebook oraz Google+, jak i kanał YouTube. Natomiast dzień później OWN łączy siły z administracją francuskiej strony WarSibérite. Na OWN zaczynają pojawiać się francuskie działy, a do administracji trafia Morgan oraz Lulu. W tym samym roku strona zaczyna być tłumaczona na język francuski oraz rosyjski. Do 2015 roku wszystkie treści zostają przetłumaczone na język francuski. Pod koniec roku, 04.08.2012 rozszerzone zostają hostowane na serwerach OWN komunikatory o nowy kanał Ventrilo i kanały TeamSpeak oraz Mumble.

2013

Nie samymi turniejami scena żyje, jednak i w tym roku, a dokładniej w dniach 20-21.12.2013 administracja OWN organizuje mini-turniej pod tytułem "Master of Apemen 2013", w ramach rozpoczętego nowego cyklu "Original War Weekend". Cyklu spotkań, który zapoczątkował administrator Antitheus. Wraz z końcem roku OWN spełnia swoje marzenie o połączeniu całej międzynarodowej sceny Original War, gdyż strona dostępna jest już w aż 5 językach: polskim, angielskim, czeskim, francuskim oraz rosyjskim. W tym samym roku udostępniona została nowa wersja Arabskiej Kampanii, posiadająca już 13 pełnych misji i 14. w trakcie programowana.

2014

W 2014 roku na scenie OW zachodzą pewne zmiany, część sceny rozchodzi się na mniejsze aplikacje do połączeń multiplayer. Jedną z popularniejszych w tym okresie staje się Evolve. Z tego też powodu 25.01.2014 administracja OWN tworzy nową grupę dla graczy OW na jej serwerach. Z racji większej ilości organizowanych turniejów gracze bardziej zaczynają się interesować strategiami multiplayer, dlatego 09.02.2014 Antonio - jeden z moderatorów OWN - specjalnie na potrzeby naszego kanału YouTube tworzy pierwsze w historii poradniki wideo o tematyce "Jak grać CB" - szczegółowo omawiające wszystkie nacje. Poradniki te nadal dostępne są na naszym kanale.

Jak się rzekło, tak się stać musiało, 25.03.2014 organizowana jest już druga edycja mini-turnieju pod tytułem "Original War Weekend #2", a 01.07.2014 na kanale YouTube OWN pojawia się nowa seria filmów, realizowanych przez gracza MarcinSzabla.

2015

Trzy lata przed wejściem w życie RODO, czyli 12.05.2015 OWN wyprzedza czasy oraz wkracza we współczesność bezpieczeństwa danych, wprowadzając na stronie certyfikaty SSL. Zaczyna się także akcja promocyjna gry w mediach społecznościowych, rozpoczynająca się od stworzenia przez zoNE serii trailerów OW dostępnych w języku polskim, angielskim, francuskim, czeskim, hiszpańskim i niemieckim, których publikacja rozpoczęła się 14.05.2015, a o OW dyskutowały wtedy m.in. Wykop, Demotywatory oraz inne znane serwisy.

Nagranie: Daniel 'zoNE' Gabryś
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

Z powodu dostępności dużej ilości języków, 09.06.2015 na forum wkracza nowa funkcjonalność pozwalająca zarządzać sekcjami językowymi. Dzięki temu, to użytkownicy decydują, w jakich językach posty mają być im wyświetlane. Do redakcji z funkcją newsmana dołącza Lengorio, dzięki któremu od 09.07.2015 strona zaczyna rozwijać się także w kierunku pełnego tłumaczenia hiszpańskiego. Finalizacja tłumaczeń wszystkich artykułów nastąpiła 08.05.2016.

2016

Jak wyżej, właśnie w tym roku, dzięki Lengorio dnia 08.05.2016 na stronie pojawia się pełne tłumaczenie artykułów na język hiszpański - teraz wszystkie treści dostępne są także w tym języku, a strona dostępna jest już w aż 6 językach: polskim, angielskim, czeskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.

2017

W tym roku serwis kontynuuje swoje pomysły na promocję gry, zaczynając od startu projektu zoNE zatytułowanego "Pokaż Nam Swoją Kolekcję", w którym co jakiś czas od 14.03.2017 na łamach OWN oraz w mediach społecznościowych zaczynają pojawiać się zdjęcia i filmy z unboxingów wszystkich wydań gry Original War z całego świata, zachęcając również graczy do chwalenia się swoimi kolekcjami OW. Cykl był sukcesywnie rozwijany przez kolejne lata.

Zdjęcie: Daniel 'zoNE' Gabryś
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

Miesiąc później, czyli 11.04.2017, premierę ma także zrealizowany przez zoNE film dokumentalny pod tytułem "Original War - Historia prawdziwa 2000-2017 [FILM DOKUMENTALNY]", który pojawiając się w różnych serwisach spowodował, że większa liczba osób mogła zapoznać się z historią OW. Pod koniec roku, czyli 04.10.2017 zoNE na social mediach publikuje nowy zestaw tapet sygnowanych logiem Original-War.net, który okazuje się strzałem w dziesiątkę – gdyż na samym Facebooku generuje on dziesiątki tysięcy wyświetleń.

Nagranie: Daniel 'zoNE' Gabryś
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

2018

Od początku roku 2018, na łamach serwisu pojawiają się kolejne unboxingi OW. Od 30.07.2018 na OWN uruchomiony zostaje quiz pod tytułem "Test wiedzy o grze Original War", dzięki któremu każdy może sprawdzić swój stan wiedzy z gry, natomiast 09.10.2018 Nefarem publikuje stworzoną przez siebie aplikację "Dialog Editor" - ułatwiającą twórcom modyfikacji tworzenie plików z dialogami, celami misji, medalami, czy też prace porównawcze dwóch wersji plików tekstowych (powstałych np. w procesie tłumaczenia). Po wielu latach planowania 14.10.2018, na OWN w końcu pojawia się prawowity, oddzielony od downloadu, dział MODBase. Aktualnie liczący sobie aż 100 modyfikacji dostarczonych przez graczy!

2019

W tym roku gra oraz vortal przeżywają swój renesans, a 18.01.2019 zoNE zostaje moderatorem działu rekordów Original War w największym serwisie poświęconym scenie speedrunowej speedrun.com. Jednocześnie tworząc na OWN nowy zautomatyzowany ranking o nazwie Speedrun, bezpośrednio połączony ze stroną speedrun.com.

Także z początkiem roku - 20.01.2019 rusza największy w historii "Turniej Original War 2019", organizowany przez kanał Livid oraz portal OWN. Administratorami tego wydarzenia byli: Livid, zoNE i Nefarem. W turnieju wzięło udział niemal 50 osób, a łączna pula nagród wynosiła 1000zł! Nagroda ufundowana została przez Livida oraz społeczność jego kanału, która wpłacając odpowiednie datki na cel zwiększenia puli nagród turniejowych, również stała się jego sponsorami. Po konsultacjach ze zwycięzcami, nagrody za 1 i 2 miejsce przekazane jednak zostały na cele charytatywne, wspierając "Fundację Rak'n'Roll - Wygraj życie", wybraną we wcześniejszym głosowaniu, w którym brali udział wszyscy uczestnicy turnieju.

Nagranie: Daniel 'zoNE' Gabryś
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

Po ogromnym sukcesie poprzedniego turnieju, jeszcze w tym samym roku - 14.03.2019 - zoNE w porozumieniu z twórcą patchy - Stucukiem oraz youtuberami ze sceny Original War, postanawia zorganizować kolejny turniej na łamach OWN, tym razem pod nazwą "Turniej Streamerów Original War 2019". Jego głównym założeniem była większa aktywizacja społeczności w testowaniu nowych łatek i zgłaszanie błędów celem ich poprawienia. W turnieju udział wzięli: Bren, Dragon5fly, Jakes, Nefarem, Sali, Stucuk oraz Thorgall, którzy również odpowiedzialni byli za przeprowadzenie aż 6 jednoczesnych streamów z rozgrywek!

Nagranie: Daniel 'zoNE' Gabryś
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

Był to bardzo aktywny rok także pod względem medialnym, gdyż na kanale YouTube OWN pojawiło się bardzo dużo nowych materiałów, m.in. Jakes rozpoczyna popularny cykl streamów z Kampanii Arabskiej. Celem którego było pokazanie aktualnego poziomu prac nad Kampanią i przetestowanie pełnych, dostępnych już obu Kampanii Arabskiej oraz Legionu. W tym samym czasie Livid startuje z cyklem streamów "Wieczorek z OW", który w pierwszych latach odbywał się naprzemiennie na kanale YT OWN i jego własnym. W ramach spotkań organizowane były luźne rozgrywki multiplayer dla graczy z całej sceny. Poza streamami, na kanale OWN Bren oraz Thorgall tworzą nowy cykl tutoriali dla graczy multiplayer, pokazując jak bardzo zmieniły się sposoby gry od ostatnich poradników. Wszystkie tutoriale nadal dostępne są na naszym kanale YouTube.

2020

Bardzo trudny okres dla świata, spowodowany pandemią wirusa Sars-cov-2, który doprowadził do tego, że wiele projektów na świecie spowolniło swój rozwój. Jednak na fali aktywności graczy, pod koniec roku, 02.10.2020 jeden z administratorów OWN i jednocześnie założyciel serwera Discord poświęconego OW - Morgan - z własnej inicjatywy tworzy pierwszy w historii wywiad wideo z twórcami gry, który do dziś dostępny jest na jego kanale. Wiemy też, że materiał kontynuowany będzie także w kolejnych latach.

2021

Styczeń rozpoczęliśmy od aktywności w mediach społecznościowych, czyli od premiery nowego trailera Kampanii Arabskiej, stworzonego przez zoNE. Nagranie opublikowane zostało 06.01.2021, powodując większe zainteresowanie tematyką Kampanii Arabskiej, a także tym, jakie plany mieli twórcy gry w tym kierunku.

Nagranie: Daniel 'zoNE' Gabryś
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

Rok ten był chyba rokiem największych jednoczesnych zmian na vortalu OWN od lat, gdyż już 02.05.2021 następuje ogromna aktualizacja wszystkich dostępnych polskich artykułów oraz kilku ich tłumaczeń - zarówno od strony treści, wizualizacji, jak i uzupełnienia pod kątem najnowszej wersji gry biorącej pod uwagę balans rozgrywki. Przepisaniu uległo niemal 300 stron tekstu, w aż 142 artykułach – licząc tylko język polski. Poza tym następuje ogromna aktualizacja działu download oraz galerii, dzięki którym wyszukać można m.in. ponad 5000 grafik o tematyce Original War, obszerną bazę ponad 100 stworzonych przez społeczność modyfikacji, zawsze najaktualniejsze patche - wraz z plikami językowymi wersji Steam, dema gry, pliki multimedialne, narzędzia i poradniki moderskie, czy gotowe do użycia mapy - stworzone przez graczy. Ponadto, zebrane w jednym miejscu - udostępnione przez Stucuka oraz firmę Altar - paczki niemal 15000 plików z wersji Pre-Alpha i Beta gry oraz wiele, wiele innych!

Odnowieniu uległo także forum, a na kanale YouTube OWN zaczęło pojawiać się coraz więcej materiałów. Strona w tym momencie wypełniła już 50GB swojej przestrzeni dyskowej, co spowodowało konieczność przejścia na nowe serwery. Pod koniec miesiąca - 24.05.2021 - ogromną aktualizację przeszedł także Ranking Multiplayer, w którym poprawione zostało wyświetlanie statystyk i oprogramowano wszystkie obecnie dostępne, oficjalne mapy multiplayer (również te dodawane z nowymi łatkami). Od teraz nie tylko na mapach rankingowych mogły automatycznie generować się minimapy z zaznaczonymi pozycjami graczy, lecz także przy wszystkich innych mapach. Same statystyki obsługiwane są również dla gier na modach.

Jak się zapowiadało, tak się też stało, 16.06.2021 zabrakło nam miejsca serwerowego na wcześniejszym hostingu liczącym sobie 50GB przestrzeni. Specjalnie dla Was musieliśmy więc przenieść się na nowy, większy serwer.

2022

Po aktualizacji wszystkich starych artykułów przyszedł czas na napisanie nowych, dlatego już 08.05.2022 na stronie pojawiają się nowe treści.

2023

W ten sposób właśnie dotarliśmy do roku 2023, w którym teraz jesteśmy. Podsumowując: myślę, że razem udało nam się stworzyć kawał dobrej historii oraz mam nadzieję, że ten rok zaowocuje jeszcze większym rozwojem i wsparciem sceny, a co najważniejsze, iż nikt nie będzie spoczywał na laurach, by sam serwis jeszcze prężniej się rozwijał! Tego sobie oraz Wam życzę w kolejnych latach, byśmy w jak najlepszym stanie dożywali kolejnych rocznic! Na koniec chciałbym także podziękować tym, którzy przyczynili się do rozwoju vortalu Original-War.net, jak i wszystkim jego użytkownikom, którzy nadal z nami są! By kolejny rok wniósł jeszcze więcej szczęścia w Wasze życie!

Nagranie: Daniel 'zoNE' Gabryś
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś