"Sztuczna Inteligencja" i ChatBot odpowiadający na pytania, piszący wiersze oraz programujący aplikacje – czyli ChatGPT od OpenAI

Nie dalej, jak tydzień temu OpenAI opublikowało kolejny, wytrenowany przez siebie model tzw. "sztucznej inteligencji", noszący nazwę ChatGPT. Tym razem udostępniając nam asystenta "SI", który nie tylko w wielu językach odpowie na nasze pytania (o ile będzie znał na nie odpowiedź), ale także napisze dla nas wiersz, poemat, krótką historię fabularną, zaprogramuje prostą aplikację, czy po prostu poprawi nasz własny kod źródłowy. I to wszystko w formie czatu przypominającego rozmowę z żywym człowiekiem!

Zaledwie tydzień temu, w dwóch artykułach opisywałem modele GPT-3, pozwalające m.in. na programowanie prostych aplikacji, pisanie artykułów czy innych treści tekstowych przez tzw. "AI". Teraz natomiast OpenAI przedstawia ich bardziej rozbudowaną oraz przyjazną dla użytkownika kontynuację. Model ChatGPT dostrojony został na podstawie wcześniej wspomnianych modeli GPT-3.5, przyjmując jednak bardziej "ludzką" formę, pozwalającą na płynną konwersację z botem.

O projekcie:

ChatGPT obecnie stanowi jeden z bardziej rozwiniętych systemów tzw. "sztucznej inteligencji" wypuszczony przez OpenAI - organizację utworzoną m.in. przez Elona Muska oraz Sama Altmana w 2015 roku. Przede wszystkim główną zaletą aplikacji jest to, że jest darmowa – mimo całkiem pokaźnych możliwości i jeszcze większych perspektyw. Niestety przed skorzystaniem z programu, wymagana jest rejestracja oraz potwierdzenie konta przy pomocy telefonu. W zamian jednak otrzymamy całkiem funkcjonalne narzędzie, w którym jedyne co nas ogranicza, to fantazja pytań oraz poziom wyszkolenia tzw. "AI" (na co niestety nie mamy wpływu). Na inne większe ograniczenia na tę chwilę nie natrafiłem, jednak ze względu na obciążenie serwerów, jeżeli zaczniesz zadawać za dużo pytań, skrypt może ograniczyć Twoje próby i poprosić Cię o zwolnienie.

Projekt wszedł dopiero w fazę testów, jednak już teraz został udostępniony dla wszystkich za darmo – przynajmniej na okres badań wstępnych. W obecnej wersji wirtualny asystent jest w stanie przeprowadzić z nami spójną rozmowę – najczęściej nie odbiegającą od tej ludzkiej; odpowiedzieć na wiele nurtujących nas pytań – niestety tylko na podstawie dostarczonej mu przez autorów bazy treści; stworzyć dowolny rodzaj tekstu – np. wiersz lub historię; czy zaprogramować jakiś prosty program. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku modeli GPT-3, tak i tutaj zdarzają się błędy, jednak często mogą one zostać poprawione, gdy tylko zadamy mu kolejne pytanie.

Model posiada jeszcze pewne problemy wieku dziecięcego, jak tendencyjne odpowiedzi na swoje jestestwo, zachowawcze reakcje na dużą część pytań – często wymagających doprecyzowania lub przeformułowania, sporadyczne błędy stylistyczne, czy brak wiedzy o wszystkim, co wydarzyły się po 2021 roku – baza zaimplementowana w modelu uczona była na informacjach do 2021 roku. Nie posiada on także wiedzy na temat mniej znanych tematów. Błędy występujące w przypadku programowania, to przede wszystkim ograniczenia złożoności potencjalnego kodu (jak miało to miejsce w przypadku GPT-3). Bot po prostu gubi się z bardziej złożonym kodem. Mocno uciążliwym może być również ograniczenie znaków, które często powoduje ucięcie wypowiedzi bota w połowie. Można jednak temu zaradzić, prosząc go o kontynuowanie wypowiedzi po wskazanym fragmencie.

W rozmowie używałem zarówno języka polskiego, angielskiego, jak i mieszając fragmenty czeskie - w każdym z nich bot radził sobie bardzo dobrze. Jedynie czasami "fiksował" się na którymś z wcześniej używanych języków, odpowiadając w innym niż ten, w którym było zadane pytanie. Prośba o przejście na inny załatwiała sprawę.

Czerpiąc z doświadczeń zarówno modeli GPT-3, jak i konkurencji (np. bota Microsoft, który z czasem uczenia przez użytkowników stał się fanem dyktatorów), ChatGPT jest bardziej zachowawczy. W swoich wypowiedziach bardziej bazuje na treściach, które zostały mu dostarczone przez autorów na etapie jego uczenia, niżeli na tych, które piszą użytkownicy. W obecnej fazie bardzo ostrożnie podchodzi też do interpretacji, często prosząc o doprecyzowanie lub informując, że nie posiada wiedzy w tym zakresie. Skrypt – podobnie jak inne modele OpenAI - posiada również zabezpieczenia przed generowaniem treści niewłaściwych.

ChatGPT dostępny jest pod adresem: https://chat.openai.com/chat.

Jak porozmawiać z botem ChatGPT?

By samemu porozmawiać z botem ChatGPT i przetestować jego możliwości, wystarczy wykonać kilka poniższych kroków:

  1. Wejdź oraz zaloguj się na stronę https://chat.openai.com/chat.
  2. Po zalogowaniu, w polu tekstowym na dole strony zadaj pytanie, które chcesz skierować do chatbota i wyślij je w celu rozpoczęcia rozmowy. Najlepiej by zapytanie zawierało jak najwięcej szczegółów tego, co chcemy uzyskać, a jednocześnie było zwięzłe. W przypadku tych zawierających kod, po prostu załączamy go do wypowiedzi. Po wysłaniu wiadomości pozostaje nam już tylko czekać na odpowiedź bota.

  3. Jeżeli odpowiedź nam nie odpowiada, możemy użyć przycisku "Try again", by wygenerować nową, która będzie się różniła od poprzedniej lub w polu tekstowym możemy wprowadzić nowe zapytanie.

Update - ChatGPT-4:

Od niedawna w sieci dostępna jest także nowsza wersja ChatGPT-4. Aplikacja rozszerzona została o większą bazę danych i możliwość śledzenia kontekstu większej ilości słów w wypowiedzi rozmówcy. Zwiększając wcześniejszy limit 3000 słów do 25000. Co ważne, dodano także możliwość analizy innych typów danych niż dane tekstowe, jak np. obrazy. Dotyczy to również materiałów wideo, na których analizie fragmentów chat może już budować swoją opinię.

Niestety obecnie nowsza wersja ChatGPT-4 dostępna jest wyłącznie w ramach opłaty ChatGPT Plus. Jednak sam chat w jego ograniczonej formie przetestować można za darmo w postaci dostępnej wersji demo na stronie HuggingFace (https://huggingface.co/spaces/ysharma/ChatGPT4) – niestety obarczone jest to długim oczekiwaniem - oraz w wyszukiwarce Bing.com – klikając opcję „Czat” (po uruchomieniu jej bezpośrednio w przeglądarce Edge, aplikacji mobilnej lub innej przeglądarce po zainstalowaniu odpowiedniego rozszerzenia: https://chrome.google.com/webstore/detail/bing-chat-for-all-browser/jofbglonpbndadajbafmmaklbfbkggpo).

Poniżej kilka przykładów rozmów oraz wygenerowanych przez bota treści i programów:

Kalkulator z GUI zaprogramowany przez bota:

Kalkulator z interfejsem graficznym [Kliknij by wyświetlić i przetestować lub ukryć program]

Historie napisane przez bota (tytuły również przez niego poprawione):

Archaniołowie Wojny: walka o przetrwanie [Kliknij by wyświetlić lub ukryć treść]

Aatiya: odwaga i determinacja w walce o przetrwanie [Kliknij by wyświetlić lub ukryć treść]

Poematy napisane przez bota (tytuły również przez niego poprawione):

Miłość jest piękna [Kliknij by wyświetlić lub ukryć treść]

Miłość do miłości [Kliknij by wyświetlić lub ukryć treść]

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś