"Sztuczna Inteligencja" – automatyczne skalowanie i poprawa jakości zdjęć oraz obrazów za darmo (on-line)

Wiele razy pewnie trafialiście na sytuację, w której przeglądając dysk natrafialiście na stare zdjęcia, które z racji upływu lat - czy to z powodów znacznej kompresji, czy małej rozdzielczości - nie nadają się do wykorzystania w obecnych czasach. Ich jakość nie jest już tak zadawalająca jak kiedyś, więc zastanawiamy się, jak możemy to zmienić. Tutaj z pomocą przyjść nam mogą skrypty wykorzystujące modele tzw. "sztucznej inteligencji", których celem jest skalowanie oraz polepszanie jakości dostarczanych zdjęć i obrazów. Kiedyś opisywałem już programy przeznaczone głównie do skalowania obrazu wideo, jednak tym razem skupię się na czymś powszechniej wykorzystywanym, czyli na naszych zdjęciach.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na automatyczne skalowanie obrazów. Nie wszystkie jednak są w pełni darmowe i nie zawsze dają sobie radę ze słabą jakością zdjęć albo po prostu ograniczają się jedynie do dwukrotnego powiększenia. Testowałem wiele aplikacji, niestety większość (nawet płatnych) nie była w stanie spełnić moich oczekiwań. Z czasem wyselekcjonowała się więc lista tych, które zależnie od warunków dają lepsze lub gorsze efekty.

W tym artykule postanowiłem skupić się na darmowych, łatwo dostępnych i w pełni funkcjonalnych aplikacjach on-line. Dlatego też zacznę od rozwiązania, które nieco się wyróżnia. AnyRec AI Image Upscaler, to obecnie w pełni darmowy projekt, pozwalający na nawet ośmiokrotne skalowanie obrazów, oferujący profesjonalne efekty wizualne. W drugiej kolejności natomiast przedstawię kilka alternaty, które także mogą być wykorzystywane za darmo i są w stanie osiągnąć zadawalający efekt.

Strona AnyRec AI Image Upscaler dostępna jest pod adresem: https://www.anyrec.io/image-upscaler/.

Skalowanie grafik w AnyRec AI Image Upscaler:

  1. Wchodzimy na stronę https://www.anyrec.io/image-upscaler/.
  2. W polu "Magnification" wybieramy poziom skalowania, z jakiego chcemy skorzystać – np. 2x, a następnie zaznaczamy interesujący nas plik, który chcemy przeskalować i przeciągamy go na ramkę "Upload photo". Strona automatycznie zacznie przetwarzać grafikę - czekamy więc, aż proces się zakończy. W trakcie generowania może pojawić się informacja o tym, iż grafika wyjściowa nie może przekroczyć rozdzielczości 3000x3000px. Jeżeli taka się pojawi, po prostu ją potwierdzamy.

  3. Gdy tylko strona skończy przetwarzanie grafiki, gotowy plik można pobrać przy pomocy przycisku "Save".

Niestety, jak wszystkie rozwiązania oparte o tzw. "AI", tak i to posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Największym plusem na pewno jest to, że na dzień pisania tego artykułu jest ono w pełni darmowe i łatwo dostępne - nie wymaga instalowania zbędnych aplikacji. Kolejnym plusem jest także możliwość skalowania grafik aż ośmiokrotnie, gdzie inne darmowe programy pozwalają zazwyczaj na powiększenie jedynie x2 lub x4. Pamiętać należy jednak, że maksymalna rozdzielczość finalnej grafiki nie może przekroczyć 3000x3000px. W innym przypadku grafika zostanie przeskalowana do najwyższego dostępnego pułapu, w którym nie przekroczy ona wyznaczonego poziomu.

Z głównych minusów natomiast wylistować można specyficzny efekt rozmycia tekstur, powodujący że czasami zdjęcie może bardziej przypominać grafikę niżeli fotografię. Efekt ten występuje przy wszystkich skryptach wykorzystujących tzw. "AI", jakie znam. O dziwo jednak w większości przypadków efekt ten nie jest aż tak uciążliwy. No i oczywiście jest to program internetowy, więc wszystkie zdjęcia, które do niego wrzucamy przetwarzane są na serwerze zewnętrznym, a nie u nas na komputerze, przez co musimy właśnie tam je udostępnić.

Inne strony skalujące - radzące sobie ze zdjęciami o dobrej oraz złej jakości:

  • https://imgupscaler.com - w darmowej wersji występuje ograniczenie do 5 przeskalowanych grafik tygodniowo, natomiast maksymalne dostępne powiększenie, to x4;
  • https://upscaler.stockphotos.com - w darmowej wersji oprogramowanie ograniczone jest do 3 przeskalowanych grafik i powiększenia jedynie x2.

Inne strony skalujące - radzące sobie tylko z dobrej jakości zdjęciami:

  • https://bigjpg.com - w darmowej wersji ograniczenie posiada ograniczenia do maksymalnego powiększenia x4;
  • https://waifu2x.udp.jp - w pełni darmowe rozwiązanie, posiadające maksymalne powiększenie x2;
  • https://upscale.media - w darmowej wersji program posiada ograniczenie do 50 przeskalowanych grafik miesięcznie, a jego maksymalne wartość powiększenie, to x4.

Przykładowe grafiki wykonane przy pomocy skalowania AnyRec:

Oryginalna grafika wejściowa #1 - posiada specjalnie pogorszoną przez kompresję jakość:

Grafika #1 w powiększeniu x2:

Grafika #1 w powiększeniu do maksymalnej dostępnej wielkości:

Oryginalna grafika #2 wejściowa, ze specjalnie pogorszoną jakością przez kompresję:

Grafika #2 w powiększeniu do maksymalnej wielkości:

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś