"Sztuczna Inteligencja" generująca nieistniejące zdjęcia, osoby i mapy – generatywne sieci przeciwstawne za darmo i w praktyce

Ostatnio opisywałem "sztuczną inteligencję", a właściwie uczenie maszynowe prowadzące do tworzenia gotowych obrazów i grafik na podstawie podanych fraz tekstowych. Dzisiaj natomiast skupię się na innym aspekcie zagadnienia, czyli na stronach oferujących darmowe oraz bardzo proste generatory zdjęć, oparte o model sztucznej inteligencji GAN, czyli generatywne sieci przeciwstawne. Model ten pozwala na automatyczne tworzenie wzorców na podstawie dostarczonych danych, które później mogą zostać przetworzone na dane wyjściowe w postaci np. wiarygodnych zdjęć profilowych, zwierząt, realnych map satelitarnych i topograficznych, czy nawet zdjęć plenerowych z miejsc, które nie istnieją.

Skrypty te oczywiście mają pewne ograniczenia, o których wspomnę w dalszej części, po których łatwo rozpoznać można, że dany obraz jest fałszywy. Biorąc pod uwagę jednak zdarzenia ostatnich miesięcy i to, że czasem nawet wyszkolone wywiady mają problem z określeniem wiarygodności niektórych źródeł (np. chińskich map satelitarnych lub akcji typu deepfake z wykorzystaniem twarzy i głosów znanych polityków), myślę że warto przynajmniej przyjrzeć się tym technologiom oraz temu, co one ze sobą niosą. Szeroko objawiający się trolling pokazuje, że warto je znać, a co najważniejsze rozpoznawać. Szczególnie, że wiele z nich dostępnych jest zupełnie za darmo.

This Person Does Not Exist – ta osoba nie istnieje?

Prosty, a co najważniejsze darmowy serwis automatycznie generujący zdjęcia profilowe nieistniejących osób. Zaraz po wejściu strona – na podstawie zaprogramowanych wzorców – generuje nam zdjęcie nieistniejącej osoby, które wykorzystać możemy do własnych celów. Zdjęcia są dosyć realistyczne i praktycznie gotowe do wrzucenia np. na media społecznościowe – bardzo często wykorzystywane przez tzw. trolli przy tworzeniu fałszywych kont na portalach typu Facebook oraz innych mediach społecznościowych. Przykładem mogą tu być wszelkiego rodzaju akcje antyszczepionkowe lub związane z aktualną sytuacją polityczną.

Zdjęcia te bardzo często jednak łatwo rozpoznać przede wszystkim obserwując rozmieszczenie oczu i nosa (na każdym z nich umiejscowione są w dokładnie tym samym miejscu) oraz po niedokładnościach. Skrypt nie radzi sobie szczególnie z małżowiną uszną, kolczykami, wszelkiego rodzaju okryciami głowy, które może łączyć się z włosami, czy po prostu nieregularnym otoczeniem zdjęcia – rzeczami znajdującymi się w tle. Wprawne oko w większości przypadków szybko rozpozna, że zdjęcie było generowane przy pomocy tej strony.

Strona dostępna jest pod adresem: https://thispersondoesnotexist.com/. Odświeżając stronę generujemy kolejne zdjęcia.

Poniżej załączam kilka przykładów grafik wygenerowanych przy jej pomocy.

Animacja twarzy i emocje – czy to możliwe?

Statyczne zdjęcie to pierwszy stopień wtajemniczenia, czas jednak na animację. W Internecie dostępnych jest wiele różnych stron pozwalających na animację zdjęć, w tym również portretów postaci, szkiców czy obrazków z kreskówek, dodając do nich ruch, emocje, w ostateczności ożywiając postać na nich widoczną. Jedne są bardziej dokładne, inne mniej. Czasami w pełni darmowe, najczęściej nie są jednak darmowe w pełni. Mimo to wiele z nich udostępnia darmowe próbki, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak nasza nieistniejąca osoba się porusza. Poniżej podaję kilka stron, które mogą nam w tym pomóc.

Strony dostępne są pod adresami:

  1. https://online.hitpaw.com/online-face-animator.html
  2. https://www.cutout.pro/photo-animer-gif-emoji/
  3. https://www.motionportrait.com/en/indexe.php
  4. https://www.myheritage.pl/

Oczywiście niżej kilka przykładów.

CutOut.pro:

MotionPortrait.com:

Hitpaw.com:

This Map Does Not Exist – ta mapa nie istnieje?

Podobnie jak w przypadku This Person Does Not Exist, zaraz po wejściu na stronę skrypt automatycznie generuje grafikę, tym razem jest to jednak mapa miejsca, które w rzeczywistości nigdy nie istniało. Mapki są małe i z daleka zazwyczaj dosyć wiarygodne, jednak po głębszej analizie rozpoznać można je np. przez nachodzące się na siebie drogi, drogę nachodzącą na rzekę czy inny obiekt na mapie, nieregularne napisy, nierealistyczny układ dróg - np. bez połączeń - czy drogi kończące się w środku budynku. Przy większym zawzięciu można czasami wygenerować bardziej wiarygodną mapę. Model można również pobrać na własny komputer i spróbować wygenerować coś na swoim sprzęcie.

Strona dostępna jest pod adresem: http://thismapdoesnotexist.com/. Odświeżając stronę generujemy kolejne mapy.

Poniżej załączam przykład grafiki wygenerowanej przy jej pomocy.

This City Does Not Exist – to miasto nie istnieje?

Generowanie skrawka nieistniejącej mapy to za mało? Może czas wygenerować zdjęcie satelitarne całego nieistniejącego miasta? This City Does Not Exist jest bliźniaczą stroną do dwóch poprzednich, jednak tym razem zaraz po wejściu naszym oczom ukazuje się zdjęcie satelitarne całego miasta. Wieść gminna mówi, że każda mapa (nawet te wykonywane komercyjnie) celem rozpoznania plagiatu posiadają jakieś nieistniejące elementy (drogi, rzeki), czy nawet całe miasteczka – metoda znana już praktycznie od 1925 roku, a może i dłużej. Teraz i my możemy stworzyć takie własne nieistniejące miasto widoczne z kosmosu. Starczy wejść na stronę, a ta generuje się automatycznie. Oczywiście podobnie jak we wcześniejszych przypadkach zdjęcia te mają pewne niedoskonałości, jak typowy efekt rozmycia pojawiający się przy połączeniu kilku niepasujących do siebie obiektów, czy nierealistyczną zabudowę, względnie jednak potrafią one przypominać realne zdjęcia satelitarne i można się pomylić.

Strona dostępna jest pod adresem: http://thiscitydoesnotexist.com/. Odświeżając stronę generujemy kolejne mapy.

Poniżej załączam kilka przykładów grafik wygenerowanych przy jej pomocy.

This Beach Does Not Exist - ta plaża istnieje?

Skoro mamy już własne miasto, to może czas na własną nieistniejącą plażę położoną na rajskiej wyspie? Tutaj z pomocą przyjdzie nam strona This Beach Does Not Exist, które specjalnie dla nas wygeneruje zdjęcie plaży osadzonej w pięknym tropikalnym klimacie – idealnie na obecną pogodę. Wiele z tych zdjęć ma swoje wady, jak źle dopasowane cienie przy drzewach, źle wycięte fragmenty korony, niedopasowane elementy, czy charakterystyczne rozmycia przy łączeniu niepasujących do siebie elementów, jednak czasami nawet coś ładnego się pojawi, co można wykorzystać jako tapetę pulpitu.

Strona dostępna jest pod adresem: https://thisbeachdoesnotexist.com/.

Poniżej załączam kilka przykładów grafik wygenerowanych przy jej pomocy.

This Cat Does Not Exist - ten kot nie istnieje?

Wszyscy lubią koty, wszyscy lubią chwalić się swoimi kotami, a skoro mamy już swoje własne nieistniejące miasto, swoją własną nieistniejącą plażę, to dlaczego by nie zadbać o jakiegoś zwierzaczka? This Cat Does Not Exist pozwala na wygenerowanie zdjęcia nieistniejącego, losowego kota. Nie wszystkie są idealne, lecz niektóre wypadają całkiem dobrze. Jeżeli więc chcecie mieć swojego własnego zwierzaczka, a nie możecie pozwolić sobie na prawdziwego, to nic nie stoi już na przeszkodzie do realizacji tego marzenia!

Strona dostępna jest pod adresem: https://thiscatdoesnotexist.com/.

Poniżej załączam przykład grafiki wygenerowanej przy jej pomocy.

This X Does Not Exist

Można rzec “ten świat nie istnieje, a wszystko jest fikcją", ale jednak nie jest tak źle. Na tę chwilę algorytmy uczące się nie są w stanie aż tak dobrze podrabiać całego naszego świata, jednak jeżeli byśmy byli zainteresowani innymi tematami, które można podrobić, to strona This X Does Not Exist pospieszy nam z pomocą. Jest to zbiór m.in. wcześniej wymienionych stron pozwalających na generowanie automatycznych obiektów, jak np. zdjęć nieistniejących waifu, koni, wnętrz, tworzenie nieistniejących słów zgodnych z zasadami języka, jak i wielu innych.

Strona dostępna jest pod adresem: https://thisxdoesnotexist.com/.

Myślę, że to by było na tyle, w sieci dostępnych jest wiele stron tego typu, ja chciałem skupić się tutaj na kilku bardziej znanych, a i również powszechnie dostępnych dla wszystkich za darmo - bez konieczności płacenia czy posiadania jakiejkolwiek wiedzy w zakresie IT. "Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają" - William Shakespeare. Z tą właśnie myślą zostawiam Was przy tworzeniu Waszych własnych, wspaniałych światów!

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś