GOG Galaxy 2.0, czyli The Lord of the Games!

"Jeden, by wszystkimi (grami) rządzić, Jeden, by wszystkie (gry) odnaleźć, Jeden, by wszystkie (gry) zgromadzić". Takim oto cytatem postanowiłem rozpocząć ten artykuł, gdyż jest on najbardziej wymownym opisem tego, czym dzisiaj się zajmę. Coraz większa różnorodność platform spoczywających na naszych komputerach, powoduje coraz silniejsze zawroty głowy i zwątpienie, na której z nich mieliśmy konkretną grę... Aktualne premiery pokroju nowej bety Steam, wchodzącego na rynek Epic Games, nowego Rockstar Games Launcher (byłego SocialClub), przemianowanego launchera Blizzard (byłego Battle.net) połączonego z Activision, odnowionego launchera Gameforge oraz masy innych platform pokroju Origin, Uplay, czy samego GOGa, wcale nam w tym nie pomagają. Wszystkie one jak i sama ilość gier, jaką współcześnie posiadamy na każdej z nich powodują, że coraz częściej myślimy, czy nie lepiej byłoby mieć wszystko w jednym miejscu... Najczęściej kosztem ceny skłaniając się ku jednej z nich. Z pomocą przychodzi nam jednak sklep GOG (dziecko polskiego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego m.in. za takie tytuły jak Wiedźmin 3, czy Cyberpunk 2077), wraz ze swoją nową platformę GOG Galaxy 2.0, pozwalającą nam połączyć wszystko to, co kiedyś zostało rozdzielone!

GOG Galaxy 2.0, to odnowiony launcher GOG, domyślnie wspierający integrację naszej biblioteki gier z kontami takimi jak Xbox Live, Epic Games Store, Origin, PlayStation Network, Steam, Uplay oraz również dzięki ręcznie dodawanym pluginom m.in. Battle.net, Humble Bundle, RockStar, czy Bethesda. Sprawia to, iż na jednej liście gier w GOG Galaxy 2.0 zobaczyć możemy zarówno Diablo III z Blizzarda, Original War ze Steama, czy Metin2 - obecnie niestety tylko z czasami ze Steama, gdyż konta Gameforge nie są jeszcze obsługiwane. Co więcej, poza samym gromadzeniem i wyszukiwaniem posiadanych gier, możemy także zbierać statystyki i osiągnięcia z innych platform, instalować oraz uruchamiać gry za pośrednictwem wybranych przez nas platform. Obecnie projekt jest w fazie zamkniętych beta testów, z czasem jednak z pewnością pojawią się na nim kolejne platformy zarówno oficjalnie wspierane, jak i te w formie pluginów społeczności, które także sami możemy programować. Jeżeli jednak na takie nie trafimy, to konkretne tytuły zawsze możemy dodać jeszcze ręcznie.

Sama lista gier w GOG Galaxy 2.0 jest bardzo przejrzyście przedstawiona, pozwala na wyświetlanie gier zarówno w postaci listy jak i okładek, wraz z dodatkowymi informacjami jak: tytuł, ocena, producent, gatunek, status czy gra jest zainstalowana, platforma na jakiej sie ona znajduje, nadane przez nas tagi, czy statystyki w postaci godzin spędzonych przy grze oraz poziomu jej ukończenia na podstawie achievementów. Dzięki czemu gry możemy w bardzo prosty sposób filtrować, sortować, kategoryzować, czy nawet tworzyć specjalne zakładki w menu z interesującymi nas grami oraz listami. W widoku opisu gry możemy sprawdzić m.in. opis gry, porównanie naszych wyników odnośnie spędzonego czasu i stopnia jej ukończenia z wynikami znajomych lub innych graczy oraz całą naszą aktywność na danej platformie. Listy są aktualizowane automatycznie. Poza widokiem list istnieje również zakładka aktualności, na której sprawdzić możemy m.in. ilość dodanych przez nas gier w ostatnim okresie z podziałem na platformy, ilość zdobytych achievementów, czy nasz ogólny czas spędzony na grach.

Tak jak wspominałem, GOG Galaxy 2.0 można rozwijać dzięki dodatkowym pluginom m.in. dodającym dostępność większej ilości platform growych. By z nich skorzystać, folder ze stosowanym pluginem musimy po prostu skopiować do katalogu plugins w folderze z GOG Galaxy. W ten sposób po zrestartowaniu aplikacji, plugin zostanie automatycznie dodany, a my będziemy mogli cieszyć się nową funkcjonalnością. W przypadku kont Blizzard (były Battle.net) wykorzystać możemy jeden z pluginów społeczności dostępny pod tym adresem: https://github.com/FriendsOfGalaxy/galaxy-integration-battlenet/releases. Poza nim umieszczone są tam także pluginy do integracji kont z Humble Bundle, Rockstar Games, Bethesda, Guild Wars 2 oraz Paradox, a lista platform ciągle się rozwija. Na stronie GOG Galaxy udostępnione zostało także API, dzięki któremu sami sobie możemy zaprogramować odpowiednie rozszerzenia.

Ponadto w przyszłości platforma ma być wyposażona w jedną, wspólną listę znajomych pozwalającą na komunikację między zaimplementowanymi platformami. Oznacza to m.in. że za jakiś czas z pozycji GOG Galaxy 2.0 będziemy mogli porozmawiać np. z osobami korzystającymi m.in. ze Steama - co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na wygodę korzystania.

Myślę więc, że zmiany zaproponowane przez GOG Galaxy 2.0, to krok w dobrą stronę i na 100% pozytywnie wpłyną na użytkowanie samej aplikacji. Mimo że to dopiero zamknięta beta, już teraz prezentuje się ona znakomicie, obsługując wiele platform, w przyszłości natomiast ma być jeszcze lepiej! A jeżeli Wy także chcecie przetestować nową platformę GOGa, to już teraz możliwe są zapisy na otwartą betę aplikacji. Nie wiadomo jednak, kiedy się ona rozpocznie, gdyż stanie się to wtedy, gdy produkt będzie już gotowy do pokazania. Wydaje mi się to jednak sporym plusem, że firma chce oddać w pełni działający program. Dlatego warto poczekać nieco dłużej, by mieć jeszcze lepsze wrażenia z w pełni funkcjonalnego produktu!

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś