Primaaprilisowy żart, zbierający żniwa - czy to jednak rzeczywiście żart?

Pierwszy kwietnia, prima aprilis, dzień w którym fikcja łączy się z rzeczywistością, a rzeczywistość z fikcją. To właśnie tego dnia powstają najbardziej wyszukane oraz zaskakujące żarty, natomiast my zdumiewamy się gdy zaczynają one żyć własnym życiem, okazując się tymi udanymi. Tymi, które "załapały", zasiewając w ludziach ziarenko niepewności - a może rzeczywiście jest to prawda? Dziś o dwóch takich pomysłach, które mimo swojej prostoty "załapały" mając swoje następstwa! A jakie następstwa? O tym już poniżej! Zapraszam do lektury.

Zapowiedź Original War 2

Pierwszy z pomysłów primaaprilisowych w sieci zaistniał już sporo wcześniej. Juz 6. marca w postaci zagadkowych zdjęć i zrzutów ekranu na oficjalnym Facebooku Original-War.net, które wrzucaliśmy w ramach promocji pewnego wydarzenia, dostępnego już niedługo. Szczegółów o evencie zdradzał nie będę! Już wtedy nawiązała się dyskusja o możliwej premierze Original War 2.

Kolejne zdjęcia rozgrzewały tylko dyskusję na temat, czy chodzi o drugą część, czy o wznowienie edycji? Skąd mamy tyle gier na steama, skąd te folie i wiele innych pytań... Uświadamiając nas, że to może załapać.

Postanowiliśmy wiec wykorzystać zainteresowanie grą, które udało nam się pobudzić. Powiedzieliśmy sobie, to już ten czas, czas uchylić rąbka tajemnicy. Pierwszego kwietnia - zaraz po północy - udostępniliśmy kolejny element układanki w postaci newsa. Licząc na to, że jakieś z mediów growych, które zazwyczaj w tym czasie nie mają jeszcze pomysłu na prima aprilis podłapią nasz pomysł. Sam news miał w sobie jednak kawałek prawdy, który związany jest z tym co już niedługo się pojawi!

Jakież było nasze zdziwienie, gdy największy portal o grach Gry-Online z rana podłapał nasz pomysł postanawiając dołączyć się i do historii od siebie dorzucając kolejne cegiełki z nowymi screenami oraz wypowiedziami Bohemia Interactive. Na to właśnie liczyliśmy! Pełen wpis dostępny jest pod adresem: https://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=103264.

Czy na tym jednak kończy się cała historia? Czy był to tylko żart? Otóż nie! M.in. informacja o tym, że Altar myślał nad wydaniem OW2 była prawdziwa - pochodziła z nieoficjalnej rozmowy z roku 2006 między jednym z pracowników Altar oraz jednym z naszych administratorów (później rozwijana przeze mnie z Altarem). Nie tylko myśleli nad kolejnym wydaniem, ale również nad modyfikacją do innej gry (Half-Life 2), która przenosiłaby historię OW na nowy silnik 3D, w realia FPS. Oba pomysły niestety upadły. Poza tym nawiązaniem sam news odnosił się także do czegoś realnego, wcześniej wspomnianego!

No, ale jaki z tego efekt? Jak dowiedzieliśmy się, informacja o Original War 2 trafiła także do agencji prasowych (niestety nie wiemy nic o ich wykorzystaniu), ale także, co najważniejsze do firmy Bohamia Interactive! Jak myślicie, jaki będzie ich odzew? Z tego co wiemy, swojego zdania w tym temacie nie wyrazili do dziś...

Paczka od Blizzarda!

Drugim z primaaprilisowych pomysłów była paczka od Blizzarda w ramach konkursu, jako nagroda, niespodzianka za pobicie przeze mnie rekordu świata w speedrunie (który rzeczywiście miał miejsce). Czyli nic innego, jak film z unboxingiem przesyłki od autorów gry Diablo 3 w postaci notesu, reklamówki oraz 20 kopii gry!

Cała historia zaczęła się od trailera filmu z unboxingiem opublikowanego tydzień wcześniej - uwiarygodniającego całość.

Unboxing prezentu na 20-lecie Diablo! - Troll z Blizzarda?
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

Gdy sam film trafił do Internetu - też 15min po północy, by ludzie nie zorientowali się, że mamy prima aprilis - "załapał" bardziej, niż się spodziewałem! A przynajmniej tak wnioskuję po PW i komentarzach, które otrzymywałem tego dnia :). Poniżej tylko kilka przykładów!

Niestety losowania dla czytelników i słuchaczy nie będę mógł zorganizować, gdyż w tym wypadku był to tylko joke, a sama paczka była fikcją. Gdybym jednak miał taką możliwość, to właśnie do Was trafiłyby te gry, m.in. za to, że nadal mnie śledzicie oraz za wszystkie miłe i te konstruktywne komentarze :)!

Pragnę więc podziękować wszystkim Wam za wspólną zabawę i mam nadzieję, że za rok uda się zorganizować coś jeszcze mocniejszego! A Original War 2 jeszcze nie skreślajcie ze swojej listy! Nigdy nie wiadomo, kiedy żart przerodzi się w rzeczywistość...

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś