Wywiad: Ascoran - administrator forum w społeczności Metin2.pl!

Jak przez kilkanaście lat rozwinęły się fora internetowe, jak zmieniło się podejście użytkowników i jak ważnym medium stały się dla społeczności zaobserwował już chyba każdy. Sam administracją większych lub mniejszych for internetowych - nie tylko polskich - zajmuję się od 2004 roku. Dzisiaj jednak porozmawiamy nie o mnie, lecz o osobie, która za sobą ma również dobrych kilka lat administracji na forum, na którym spędziłem ponad 8 ostatnich lat życia. Mowa oczywiście o forum Metin2.pl i jego administratorze, Ascoranie. Robert - bo tak się nazywa - jest osobą, która od maja 2010 roku czuwa nad lepszym życiem użytkowników, a przynajmniej łatwiejszą ich komunikacją z innymi graczami. Od sierpnia 2011 roku w roli administratora forum, wcześniej jako moderator i super moderator. Przywitajmy naszego dzisiejszego gościa Ascorana.

Daniel 'zoNE' Gabryś: Witaj Robercie - o ile tak mogę się do Ciebie zwrócić. Trochę już czasu minęło, od kiedy pierwszy raz planowaliśmy ten wywiad. Jak czujesz się z tym, że w końcu do niego doszło?

Ascoran: Jestem trochę zaskoczony, ponieważ nie spodziewałem się, że dojdzie do takiej chwili, gdy będę musiał udzielać wywiadu. Hehe! Oczywiście jestem zadowolony i ciekawy tego, o co mnie zapytasz.

DG: Bardzo mnie to cieszy. Jak już wspomniałem, od 2010 roku zajmujesz się forum Metin2.pl firmy Gameforge - od 2011 na stanowisku administratora, ostatnio spróbowałeś nawet swoich sił w roli próbnego mistrza gry. Czy to jednak jedyne czym się zajmujesz? Czy są jeszcze inne projekty, jakie masz pod sobą? Zanim dołączyłeś do Teamu Metin2.pl miałeś jakieś doświadczenie z moderacją lub administracją forum?

A: Żadnego doświadczenia nie posiadałem wcześniej. Forum Metin2.pl jest pierwszym i jedynym obszarem, na którym pracuję. Kiedyś myślałem nad dołączeniem do innego projektu, lecz brakowało na to czasu, a może zwyczajnie ochoty. W naszym projekcie oprócz zajmowania się forum oraz bycia Mistrzem Gry na Diumar mam jeszcze kilka innych zadań.

DG: Rozumiem. Jak pewnie pamiętasz, na forum Metin2 jestem od 2007 roku - pamiętam więc początki, czasy pierwszego administratora forum Hassassina, kiedy forum było jedynym sposobem ogłaszania czegokolwiek innym graczom, zdobywania wiedzy o grze (poradniki), umawiania się na walki, wojny, ubijanie bossów, czy nawet handlu podstawowymi przedmiotami w grze. Podobnie, jak IRC służyło wtedy do zgłaszania problemów z grą i po kilku, kilkunastu minutach odpowiedni GM był kierowany na miejsce, gdzie gracz był w ścianie lub punkcie "0,0". Przez cały ten czas forum było bardzo istotne dla graczy, nie tylko jako środek komunikacji, ale również coś, co tworzyło społeczność Metin2 i było ściśle zintegrowane z grą. Co zmieniło się przez ten czas, jak teraz to wygląda, jak rozwijały się społeczności i jak Ty wspominasz stare czasy?

A: Zmieniła się trochę rola forum. Kiedyś forum, tak jak powiedziałeś było bazą wiedzy i pytań. Teraz również tak jest, lecz w nieco okrojonym materiale, ponieważ duża część graczy zna już wiele kwestii związanych z grą, a także dużą ilość funkcjonalności już poznali. Większe wysypy zapytań pojawiają się po wprowadzaniu nowych aktualizacji. Teraz przede wszystkim forum służy do wymiany zdań na poszczególnych serwerach oraz oczywiście nadal forum jest - w dużej mierze - platformą handlową.

Czasami odnosimy wrażenie, że gracze bardziej ze sobą wojują na forum niż w grze. Hehe! Nieodłączne "spiny" zawsze były, są i zapewne też będą częścią tego forum. Stare czasy wspominam bardzo miło, ponieważ nie można inaczej. Gracze się zmieniają. Odważę się stwierdzić, że część z nich dorastała na naszym forum - co widać po porównaniu ich aktualnych postów oraz tych sprzed kilku lat. Na pewno był to bardzo fajny okres, który każdy Teamler wspomina z sentymentem :).

DG: Niewątpliwie nie jedna osoba wychowała się na tym forum i spędziła tu niemal połowę swojego życia. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego i niewiele osób myśli o tym, ile czasu zajmuje zarządzanie takim przedsięwzięciem. Nie tylko od strony tych, którzy są najbliżej użytkowników, czyli moderatorów, super moderatorów, ale również góry, czyli administracji. Forum bardzo często jest niedoceniane nawet przez górę i pomijane w promocji gry, a niewątpliwie jest częścią gry. Jako, że przeszedłeś już wszystkie szczeble zarządzania nim od próbnego moderatora, aż po administratora, czy mógłbyś przybliżyć jak wygląda to na forum Metin2.pl? Ile czasu przeciętnie zajmuje praca na poszczególnych stanowiskach i ile osób jest w to zaangażowanych?

A: Nie demonizowałbym tak bardzo pomijania promocji forum. Jakby nie było, to w pierwszej kolejności wszelkie nowości trafiają właśnie tutaj. Od czasu do czasu w newsettlerach są informacje dotyczące stricte forum. Kwestia czasu pracy na forum u moderatorów w głównej mierze zależy od tego jaki dział moderują. Aktualnie wydaje mi się, że dla przeciętnego moderatora czas około 2 godz. jest w zupełności wystarczający. Super moderatorzy muszą tego czasu poświęcić nieco więcej, gdyż muszą swoją uwagę podzielić dla wszystkich swoich podopiecznych. Rola administratora z kolei jest nieco bardziej wymagająca czasowo, ponieważ często trzeba robić kilka różnych rzeczy jednocześnie i dodatkowo służyć pomocą oraz radą dla moderatorów i super moderatorów. Czasami wystarczą mi zaledwie 3godz. na ogarnięcie swoich zadań, a nieraz nawet 2-3 razy tyle. Każdy dzień tutaj jest inny i niesie nam różne wyzwania, dlatego trudno jest w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie.

Zapraszam również do wywiadu video z Community Managerem Metin2.pl - Artem, dostępnego na moim kanale YouTube: https://danielgabrys.blogspot.com/2015/11/wywiad-rozmowa-z-artem-polskim-coma.html!
(Aby zobaczyć film kliknij link.)

DG: Zdecydowanie forum powinno być bardziej promowanym elementem gry moim zdaniem. Szczególnie w przypadku gier takich, jakie prowadzi Gameforge, gdzie odgrywa ono tak ogromną rolę, a nikt o tym nie mówi. Czy mógłbyś bardziej przybliżyć nam działanie forum od strony technicznej? Jak to wygląda od wewnątrz, czym się tam zajmujecie? W końcu przecież praca na forum nie polega na losowaniu z rana osób, które wieczorem otrzymają blokadę konta, jak wielu może się zdawać?

A: Hehe! Zdecydowanie żadnego losowania nie mamy :). Nie o wszystkim mogę mówić, lecz kilka ogólników mogę zdradzić, takich jak pilnowanie odpowiednich uprawnień w konkretnych forach, przypisywania moderatorów do działów, czy też aktualizacja ogłoszeń z globala (tabelka na samej górze strony). Blokady są rozdawane tylko wtedy, gdy nie pozostawia nam użytkownik wyboru. Są granice, których nie wolno przekraczać.

DG: Ok, teraz dość trudne pytanie. Wiem, że nie będzie łatwo na nie odpowiedzieć, bo utrata każdego wartościowego członka Teamu to również ogromna strata dla forum. Kogo jednak ze starych członków Teamu wspominasz najbardziej z tych, których już nie ma z nami i czyje odejście Twoim zdaniem najbardziej odbiło się na forum?

A: Fakt, trudne pytanie, bo każdy, kto włożył serce w to forum zasługuje, aby o nim wspomnieć. Jeśli jednak miałbym się ograniczyć do kilku osób, to niewątpliwie na pierwszym miejscu wymieniłbym Merle oraz Limkę, którzy pracowali na forum z pasją, a nie z czystego musu. Oczywiście wiele serca w projekt forum włożyły również takie osoby, jak Paskuda, Atrea, Diantha, Etincelle, Muzha, Reznov, Sheyna, Creator80, Keleth, Baldur, Keyn, DonGiven, mike oraz Barbian. Piszę jedynie o osobach, z którymi miałem tą przyjemność razem pracować. Lecz, tak jak wspominałem, każdy zasługuje, aby tutaj się znaleźć!

DG: Zgadzam się z Tobą w stu procentach. Na kanale wspominałeś kiedyś o tym, że od kilku lat studiujesz ekonomię, czy wiedza tam zdobyta pomogła Ci jakoś na forum? A może to, czym zajmowałeś się zawodowo wzbogaciło Twoje podejście do forum?

A: Hehe! Na pewno czasami pomocna była zdobyta wiedza na takim przedmiocie, jak ‘Zarządzanie kapitałem ludzkim’. Ciężko jest przytaczać jakieś konkretne sytuacje.

DG: Dobrze jest spełniać się w tym, co się robi, mam nadzieję, że i w Twoim przypadku tak jest. Ostatnimi czasy wiele osób odchodzi z Teamu, są to masowe odejścia również z wysokich stanowisk, tzw. starzy wyjadacze kończą swoją przygodę nie tylko z grą, ale również ze wszystkim, co z nią związane. Najczęściej z powodu rodziny, pracy, braku czasu. Co sądzisz o tych dosyć częstych ostatnio odejściach? Doszły mnie również słuchy, że sam masz zamiar zrezygnować z forum, czy to prawda, a jeżeli tak, to jaki jest tego powód?

A: Po zielonej stronie szczególnie masowych odejść nie dostrzegam. Jednak patrząc na projekt jako całość są takie fale mniejsze lub większe, lecz tak było zawsze. Nie dramatyzowałbym, ponieważ od samego początku tak było. Niektórym brakuje czasu, a niektórych zwyczajnie dopadł syndrom wypalenia. Na pewno zauważyłeś, że sporo exTeamowców wraca do Zespołu po jakimś czasie. Tak, sam chciałem zrezygnować kilka miesięcy temu, lecz powody zachowam dla siebie. Niestety moje biedne zielone istoty będą musiały jeszcze mnie trochę znosić, bo jak widać nadal czuwam.

DG: Interesujące. Przedostatnie pytanie będzie bardziej luźne. Czy mógłbyś opowiedzieć nam kilka ciekawostek z historii forum - o których mało kto wie, a które są bardzo interesujące? Bo wiem, że kilka takich siedzi w Twojej głowie - oczywiście takich, które możesz nam zdradzić.

A: Kiedyś przy czyszczeniu forum ze śmieci, zbyt wiele z nich chciałem wyczyścić w tej samej chwili i siły wyższe musiały reanimować forum. Inną sytuacją było to, gdy chciałem pewne działanie przetestować na 50 losowych użytkownikach. Niestety pomyliłem przyciski i przypadkowo usunąłem konta tych użytkowników. Szczęście w nieszczęściu, że prawie wszyscy byli już od dawna nieaktywni. Takie to błędy uczenia się obsługi bardziej zaawansowanych opcji forum. Od czasu do czasu zdarza się też jakiemuś Teamlerowi pomylić swoje konto służbowe z prywatnym i napisać coś, co nie powinno się pojawić :D.

DG: Czas na ostatnie pytanie, w którym będziesz mógł się nieco wykazać, gdyż odnosi się ono do tego, co chciałbyś przekazać od siebie starym i nowym użytkownikom forum. Jak chciałbyś ich przekonać do forum i stosowania się do ogólnie panujących reguł?

A: Przekonywać to można dziecko, żeby zjadło kaszkę. Team nie zajmuje się wychowywaniem użytkowników/graczy. To oni sami powinni wiedzieć jakie są granice norm moralnych i ogólnie przyjętych norm współżycia społecznego. Są regulaminy, zasady, których należy przestrzegać, bo takie są wymogi danego projektu. Ja jedynie mogę powiedzieć, że warto szanować swoje konto i samego siebie, bo obrażając innych wystawiamy przede wszystkim łatkę samemu sobie, o tym jaką mamy kulturę i ile posiadamy oleju w głowie. Niestety są jeszcze tacy, którzy mają go niewiele :D.

DG: Dziękuję, to bardzo wzniosłe co powiedziałeś. Z racji, że ogranicza nas nieco format magazynu, musimy dążyć już do końca tego wywiadu. Dziękuję Ci w swoim i naszych czytelników imieniu za to, że zgodziłeś się na wzięcie w nim udziału. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie nam dane przeprowadzić podobny wywiad, życzę powodzenia w dalszym życiu i pozdrawiam.

A: Ze swojej strony również dziękuję za ten wywiad. To moja inauguracja! Hehe!

DG: Jeszcze raz dziękuję! Do zobaczenia i przeczytania na łamach Internetu.

A: Na pewno będę oczekiwał! Do zobaczenia!

DG: Naszym gościem był Ascoran, administrator forum Metin2.pl. Dziękujemy za wywiad i zapraszamy na kolejne.

A: Dzięki :)!

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś