Metin2.pl: GameGuard - Jak naprawić problemy!

GameGuard vs Avast! - jak naprawić wyskakujące Blue Screeny i resety komputera przy uruchomieniu Metina!

W tym krótkim poradniku opiszę, w jaki sposób pozbyć się problemów z niekompatybilnością GameGuarda i programu antywirusowego Avast, które powodują momentalny reset komputera podczas próby uruchomienia gry lub blue screeny (BSoDy).

Daniel 'zoNE' Gabryś
Screen: Daniel 'zoNE' Gabryś

Otóż przyczyną występowania tego błędu jest nagły błąd aplikacji spowodowany blokowaniem się Guarda i antywirusa Avast. Po długich rozmowach z producentem Avasta i wysłaniu masy diagnoz i danych udało się w końcu zlokalizować problem i prawdopodobnie ostatecznie naprawić w najnowszej becie wersji 10.4 (a przynajmniej u mnie już nie występuje). Niestety nie jest to wersja dostępna oficjalnie przez opcję update w programie, poniżej więc instrukcja skąd pobrać tą wersję i jak zainstalować, aby mieć pewność, że zadziała:

  • Należy pobrać najnowszą wersję beta programu Avast (aktualnie jest to 2015 R4 Beta 3 i ta wersja działa dobrze) z jednego z for Avasta: Link Download Avast 2015 R4 Beta 3: https://forum.avadas.de/threads/7204-Avast-2015-10-3-2229-R4-Beta-3 lub: https://forum.avast.com/index.php?topic=176033.0
  • Należy odinstalować starą wersję programu Avast, najlepiej przy pomocy specjalnej aplikacji, która usuwa wszystkie pliki i biblioteki Avasta (bo czasami ludzie mają z tym problem jeżeli mają zaśmieconą wersję wieloma instalacjami), narzędzie to można pobrać ze strony producenta: https://www.avast.com/uninstall-utility Odinstalowanie w ten sposób będzie wymagało zresetowania komputera do trybu awaryjnego (aplikacja sama to wykona).
  • Po usunięciu starej wersji zainstalować z instalki, którą pobraliśmy w punkcie pierwszym wersję 2015 R4 Beta 3 lub nowszą.
  • No i po instalacji programu dla pewności wchodzimy w interfejs programu Avast!, następnie wybieramy zakładkę [Opcje -> Aktualizacje] i tam sprawdzamy dla pewności numerek naszej wersji programu (powinna to być 10.4.2229 lub nowsza).
  • Teraz możemy już spokojnie uruchomić grę i nie powinna nam ona już powodować bluescreenów, ani resetów komputera :).

Poniżej dodatkowo filmik z instrukcją, jeżeli komuś nie chce się czytać:

Metin2.pl: GameGuard vs Avast! - jak naprawić i zwalczyć Blue Screeny/resety komputera!
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

UWAGA! Jeżeli nadal by coś występowało z Avastem, to należy zgłaszać to prosto na support Avasta (w pierwszej kolejności)! Zgodnie ze słowami Arta tak będzie najszybciej, a z doświadczenia wiem, że wysyłając im odpowiednie diagnostyki o które proszą problem zostanie rozwiązany już w kolejnej becie.

Zamykanie ukrytego procesu gry / Nagrywanie FRAPS'em

Metin2.pl: GameGuard - Jak naprawić! Zamykanie ukrytego procesu gry / Nagrywanie FRAPS'em
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

GameGuard - Ochrona czy Wirus?

Metin2.pl: GameGuard - Ochrona czy Wirus?
(Aby zobaczyć film wybierz play lub kliknij link.)

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś