Windows 8, a uniwersalny środek na nagrywanie wszelkich treści z ekranu i ich obróbka - czyli Camtasia Studio 8 i nie tylko oraz kilka darmowych rozwiązań!

W ostatnich dniach strasznie zmagałem się problemami związanymi z nagrywaniem własnego ekranu na platformie Windows 8. Szukałem narzędzia uniwersalnego, nagrywającego i zapisującego nagrania w dobrej jakości oraz mogącego nagrać każdy rodzaj treści. Duże było moje zdziwienie, gdy okazało się, że wiele z tych programów, które dobrze działały pod Windows 7 tutaj nie chciały współpracować z pewną częścią nagrywanych treści albo po prostu sypały się zupełnie. W moich testach wziąłem pod uwagę wiele płatnych rozwiązań, jak i darmowych próbując doszukać się złotego środka.

image

Osobiście przetestowałem blisko 30 tego typu aplikacji pod platformą Windows 8 w kategoriach: nagrywanie obrazu pulpitu działającego systemu Windows, nagrywanie najnowszych produkcji gier, nagrywanie starszych produkcji gier (w tym działających na DirectX8) oraz obróbka nagranych materiałów. Poniżej opiszę może jedynie te, które są warte uwagi, gdyż nie chcę się rozwodzić na temat aplikacji, które sypią się zupełnie na najnowszym dziecku Microsoftu (jak np. Boxoft Screen Video Capture wyrzucający błędy przy użyciu znanych i podobno obsługiwanych kodeków a w innych przypadkach nagrywający po prostu tragicznie przyspieszony obraz), czy też nieobsługujących starszych aplikacji pod nowym systemem i o zgrozo... rzucających błędy uniemożliwiające aktywację na nowo licencji (jak było w przypadku PlayClaw4, gdzie rosyjski support jedyne co potrafił odpowiedzieć to, że aplikacja nie wspiera starych technologii pod nowym systemem oraz że nie są w stanie stwierdzić dlaczego nagle pojawił się problem z licencją - nie chciało mi się więc już dłużej bawić tą aplikacją).

image

Zdecydowanym liderem, a właściwie liderką w tym teście okazała się Camtasia Studio 8 i muszę przyznać, że wiele się w tej aplikacji zmieniło (głównie pod kątem jej działania) od czasów Camtasia Studio 3 (który de facto wyszedł w czasach wysokich rozdzielczości i sobie z nimi nie radził). W przypadku Camtasia Studio 8 otrzymujemy w pełni funkcjonalny zestaw narzędzi do zapisu zarówno obrazu z naszego pulpitu w rozdzielczościach znacznie przekraczających Full HD - co sprawdziłem osobiście, zapisu wybranych precyzyjnie obszarów ekranu, gier w trybie pełnoekranowym oraz okienkowym, nagrywania obrazu z kamerki internetowej, jak i zaawansowane narzędzia do ich późniejszej obróbki.

image

Aplikacja posiada możliwość szybkiego zapisu nagrania do formatu *.avi oraz domyślnego *.camrec - nie przetwarzając dopiero nagranego obrazu podczas zapisu jak ma to miejsce w przypadku niektórych aplikacji, co pozwala na płynną pracę z tym narzędziem. Obraz nagrywany przez Camtasia Recorder jest płynny i dobrej jakości, a przy tym nie zajmuje dużo miejsca na dysku w porównaniu do aplikacji konkurencji. Jeżeli natomiast chcemy zapisać nasz plik w innym dostępnym formacie lub użyć większego stopnia kompresji, wyciąć fragment nagrania oraz poddać go obróbce, to z pomocą przychodzi nam dołączony do zestawu edytor video, gdzie lista domyślnie obsługiwanych formatów video wzrasta do: WMV, MOV, AVI, M4V, MP3, MP4 oraz formatów graficznych takich, jak GIF, JPG, BMP, czy też PNG. Sama obsługa Recordera jest bardzo prosta, wystarczy wybrać jedynie obszar jaki chcemy nagrywać (pełen ekran, aplikację lub fragment ekranu), czy obraz z kamery oraz dźwięk mają być nagrywane oraz jeżeli nagrywamy dźwięk, to należy wybrać również poziom głośności. Teraz jedyne, co musimy zrobić, to wybrać opcję "rec" lub użyć wcześniej ustawionego w programie skrótu klawiszowego. Program posiada oczywiście więcej zaawansowanych opcji takich, jak efekty dźwiękowe i graficzne kliknięć, podpis, czas i data nagrania, zgrywanie znaków z klawiatury i inne tego typu rozwiązania znane z innych wiodących aplikacji do nagrywania webcastów.

image

W zestawie narzędzi Camtasia Studio 8 znajduje się również wcześniej wspomniany zaawansowany edytor video, dzięki któremu będziemy mogli poddać obróbce nie tylko materiały nagrane przy pomocy Camtasia Recordera, ale również innych aplikacji - obsługuje on większość znanych formatów audio, video oraz graficznych. Jeżeli zaś o samą funkcjonalność chodzi to edytor sprawdza się znakomicie w swojej roli, nie wiesza się tak często jak miało to np. miejsce w przypadku PowerDirector 11 przy pracy na większych projektach oraz posiada wszelkie zasoby potrzebne do profesjonalnej podstawowej obróbki video tj.: obsługa wielu warstw, przyspieszenia/spowolnienia, praca na fragmentach, przybliżenia (zoom) z możliwością przemieszczenia obrazu, obsługa przezroczystości, efekty kursora, podstawowe przejścia video, opcje audio pozwalające na wyciszanie/podgłaśnianie i dzielenie dźwięku, nagrywanie komentarza dźwiękowego/obrazu z kamery do naszego materiału, podpisy oraz opcję której nie przypominam sobie z innych edytorów, mianowicie tworzenie interaktywnych quizów.

image

Inną sporą zaletą nie zawsze spotykaną w edytorach video jest tymczasowy automatyczny zapis, dzięki któremu gdy zwiesi nam się program, wystąpi jakiś niespodziewany błąd lub po prostu zwiesi się nam system i nie zapisaliśmy zmian, to będziemy mogli przywrócić efekty naszych prac sprzed tego incydentu.

W czasie pracy z tym programem znalazłem jeden dosyć poważny, lecz niewpływający na pracę z nim błąd związany z próbą włączenia nagrywania obrazu z kamerki, gdy ta nie jest podłączona - program wyrzuca wtedy błąd i kończy swoją pracę (przynajmniej w przypadku Windows 8). W wolnej chwili zgłoszę to na support i zobaczymy co z tym zrobią, ale jeżeli nie używa się tej opcji, gdy kamerka nie jest podpięta - bo i po co, to problem nie jest sam w sobie szkodliwy.

Camtasia Studio 8 jest to więc zestaw, na który warto wydać pieniądze (acz przyznam, że cena mogłaby być nieco niższa), gdyż nadaje się on do nagrywania nie tylko sesji szkoleniowych, ale również gier, czy innego rodzaju materiałów nie bojąc się o klatkowanie obrazu spowodowane niskim FPS, niską jakość obrazu, błędy przy zapisie, czy bardzo przyspieszone nagrania jak w przypadku niektórych aplikacji pod Windows 8.

Camtasia Studio 8, jako dosyć uniwersalne narzędzie oceniam więc jako: 8/10 i to mocne 8 jak numer jej wersji i systemu na którym wszystkie programy były testowane!

Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniej ilości € na koncie z powodu, iż €305 to nie cena, którą każdy jest w stanie wyłożyć na poszerzanie swojego hobby, to istnieje kilka darmowych oraz tańszych alternatyw - nie są one już jednak tak komfortowe i uniwersalne.

image

Wcześniej używanym przeze mnie zestawem i do tego tańszym od poprzednika jest BB FlashBack 4 w wersji Pro. Program świetnie nadaje się do nagrywania webcastów szkoleniowych, obsługuje duże rozdzielczości, dobrą jakość nagrywanego materiału oraz całkiem przyjazny edytor do podstawowych zmian - niestety nie jest on tak zaawansowany jak w przypadku Camtasia Studio, ale do zwykłych nagrań szkoleniowych starcza. Jego cena to €154, ale jest dostępna również jego wersja darmowa (Express) - uboższa o edytor. Głównym mankamentem tego programu jest to, iż jedyna technologia przy pomocy której nagrywa (nagrywania, nie eksportu), to technologia Flash i jak w większości aplikacji tego typu cierpi na tym płynność nagrania, a właściwie FPS. Nowa wersja teoretycznie jest w stanie już obsłużyć nawet 60 FPS - w trybie specjalnie przeznaczonym dla gier, ale przy nagraniach z filmu lub gry niestety nie wygląda to aż tak różowo. Jeżeli jednak szukamy czegoś darmowego z małym i przystępnym edytorkiem, a nie przeszkadza nam technologia Flash, to godnym polecenia jest również program Active Presenter, który w swojej darmowej wersji posiada również niewielki edytor pozwalający na wprowadzenie drobnych zmian w nagraniu.

image

Godnym polecenia w tej kategorii jest również darmowy CamStudio, który zadziwił mnie swoim działaniem po problemach jakie miał w Windows Vista/7 na początku, jednak teraz sprawuje się dobrze i pod Ósemką. Nie posiada niestety wbudowanego edytora. Jego zaleta jednak są obsługiwane kodeki, gdyż w przeciwieństwie do powyższych nie używa technologii Flash.

image

Jeżeli natomiast mamy bardzo ograniczony budżet, a jesteśmy zapalonymi graczami i jedyne co się dla nas liczy, to nagrywanie materiałów video z gier mamy do wyboru dwie alternatywy: Fraps (którego cena aktualnie wynosi $37) i który jest aktualnie najlepszym dostępnym na rynku rozwiązaniem do softwarowego zgrywania obrazu z gier oraz darmową alternatywę, jaką jest mniej popularny (bo i nie takie przeznaczenie było tego programu) MSI Afterburner - który mimo tego iż jest darmowy w porównaniu do konkurencji nie zostaje zbyt w tyle za Frapsem i co najistotniejsze działa nie tylko z kartami graficznymi firmy MSI. Problem z tymi programami jest niestety taki, że nadają się jedynie do nagrywania gier i nie posiadają swojego własnego edytora video.

image

Istnieje jednak na rynku edytor video, którego darmowa wersja w zupełności starcza do podstawowej obróbki obrazu i dźwięku, a jego wersja Pro była używana przy produkcji takich produkcji filmowych, jak Mission Impossible, Braveheart oraz Batman! Mowa tutaj o programie Lightworks. Jest to dosyć zaawansowany program do obróbki video posiadający bardzo unikalny interfejs i do tego darmowy.

image

Jeżeli już zajmujemy się bardziej profesjonalną obróbką materiałów video, przyda nam się również dobry edytor audio, a tutaj bezkonkurencyjne są właściwie dwa darmowe produkty (w takim zakresie, w jakim będzie nam to potrzebne w tym przypadku). Pierwszy z nich i chyba najlepszy tego typu program to Audacity - sam osobiście go używam i ma wiele przydatnych opcji poza samym nagrywaniem dźwięku np. normalizacja wysokości ścieżki dźwiękowej, ocieplanie dźwięku, redukcja szumów, Auto Duck (automatyczne dopasowanie poziomu głośności dwóch ścieżek dźwiękowych by się nie zakłócały). W zastępstwie za niego możemy jednak użyć innego również darmowego programu mp3DirectCut, tutaj już zależy co komu wygodniej - ja osobiście wolę Audacity.

Testy były przeprowadzone na 2 komputerach o parametrach:

 • Zestaw pierwszy:
  • CPU: Intel Core2Duo E6750 2,66GHz
  • RAM: 4GB DDR2 800MHz CL4
  • GPU: MSI ATI Radeon 6790, GDDR5 1GB, 256Bit
  • HDD: Samsung SpinPoint P120S 160GB (SATA II, 8MB cache, NCQ)
 • Zestaw drugi:
  • CPU: Intel® Core™ i5-520M (2.4Ghz, 4Threads, turbo boost up to 2.93 GHz, 3MB cache)
  • RAM: 8 GB (2x4096MB) DDR3
  • GPU: ATI® FirePro® M7740 1GB DDR5
  • SSD: Samsung PM810 128GB 2.5 Inch

Poniżej kilka innych przydatnych darmowych aplikacji:

 • Format Factory - dosyć rozbudowany konwerter audio/video pozwalający na konwersję dużej ilości formatów audio/video oraz formatów graficznych.
 • Freemake Video Converter - prosty w obsłudze program do konwersji formatów video, również obsługuje sporo formatów.
 • MP3Gain - aplikacja przydatna do podwyższania głośności nagrań audio, gdy nagrywamy je słabym mikrofonem.
 • Open Broadcaster Software - bardzo zaawansowana i darmowa aplikacja do obsługi live streamów audio/video.

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś