Wymiana plików przy pomocy Windows Phone 7

Ostatnio otrzymałem do testów telefon z systemem Windows Phone 7. Pierwszą acz bardzo istotną rzeczą, na jaką zwróciłem dzisiaj uwagę było przesyłanie danych między komputerem i telefonem oraz telefonem i telefonem. Niestety z przykrością muszę przyznać, iż system Windows Phone 7 nie jest zbyt miły w tych aspektach dla użytkownika. Właściwie z czterech podstawowych opcji przesyłania tego typu plików odpada nam jedna, dwie są bardzo niekorzystne w przypadku przesyłania dużych plików, a ostatnia wydawałoby się będąca standardem jest bardzo utrudniona i trzeba się nieco namęczyć, by to jakoś sensownie było rozwiązane. Wymieńmy więc po kolei:

Bluetooth:

No niestety w tym kierunku Nasz system nie może się zbytnio pochwalić, gdyż użytkowanie owego jest bardzo ograniczone. Właściwie przy standardowych założeniach systemu służy jedynie do przesyłania dźwięku "do słuchawek". Nawet w przypadku podłączenia do komputera standardowo możemy jedynie używać go jako "słuchawek". Można by ująć, iż na te czasy to straszne niepowodzenie, gdyż informacja i jej przesył - a w szczególności bezprzewodowy - są podstawą pracy wielu jednostek. I taki telefon często sprawuje rolę nośnika danych, a połączenia bezprzewodowe są najwygodniejszym medium transmisji. O tym jednak rozwinę bardziej w kolejnych wypowiedziach.

SkyDrive:

Jest to druga opcja wymiany danych, niby nowoczesna - w końcu wszystko teraz żyje w chmurze - ale co najmniej niewygodna w przypadku przesyłu dużych plików. Sam testowany telefon co prawda ma tylko 8GB pamięci, jednak przesyłanie nawet 500MB pliku przy pomocy takiego rozwiązania może być bardzo uciążliwe. W końcu nie zawsze mamy dostęp do uczelnianego Internetu o wysokich wskaźnikach przesyłu danych.

Wiadomość:

Nasze pliki możemy przesyłać również za pośrednictwem wiadomości, jednak to chyba jest już najgorsze rozwiązanie. Tzw. "wysokopłatne rozwiązanie" :P. Bo jak wiemy nic w tych czasach nie jest niestety za darmo, a wysłanie wiadomości to dosyć droga forma transportu danych między telefonami - szczególnie w przypadku dużych plików.

Połączenie USB:

Ostatnie i mogłoby się wydawać najbardziej sensowne rozwiązanie w przypadku wymiany danych via komputer. Do zarządzania danymi na komputerze dostajemy specjalną aplikację Zune, dzięki której będziemy mogli rozporządzać Naszymi filmami, zdjęciami etc. Mimo wszystko jednak sama aplikacja jest bardzo "toporna" jeżeli chodzi o zarządzanie dużą ilością danych, nie sprawdza się pod wszystkimi systemami operacyjnymi oraz ma duże ograniczenia co do rodzaju zarządzanych plików - dlatego ja osobiście zrezygnowałem z używania bezpośrednio tej aplikacji. Postanowiłem więc używać telefonu jako standardowego dysku przenośnego w systemie Windows. Niestety i to jest utrudnione w przypadku tego telefonu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: standardowe ustawienia sterownika i programu nie przewidują tego, by telefon sam był wykrywany przez system jako dysk przenośny. Trzeba się niestety trochę napracować, by to zmienić - ale to już opiszę w następnym artykule "Jak skonfigurować urządzenie USB w systemie Windows, by wykrywał telefon jako dysk przenośny".
Serdecznie zapraszam do przeczytania.

Podsumowując, sam system Windows Phone 7 bardzo ogranicza możliwości wymiany danych, a wydawałoby się rzeczy, które są w tych czasach standardem w przypadku tego systemu są po prostu odcięte od rzeczywistości. Z tego też powodu sam telefon może być bardzo uciążliwy dla developerów, gdyż w ich przypadku wymiana danych jest bardzo istotną częścią ich życia i w tym kierunku muszą być bardzo wszechstronni. Nie mają więc oni czasu na zabawy i ograniczenia.

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś