Nokia Drive - czy możliwe dla HTC z Windows Phone 7?

Pewien czas temu na moim blogu prowadziłem rozmowę na temat dostępnych aplikacji do obsługi map GPS dla telefonu HTC z platformą Windows Phone 7. Niestety na mobilną platformę Windows trudno o porządną aplikację z mapami mogącą służyć jako GPS samochodowy. W przypadku HTC do wyboru mamy praktycznie tylko Turn by Turn Poland (zawierający mapy Polski offline), Turn by Turn Europe (to samo, tylko z mapami całej europy), NAVIGON oraz od biedy gMaps (które w wersji Pro posiada tryb offline). W przypadku gMaps jednak dużym problemem jest miejsce jakie zajmują mapy z odpowiednim przybliżeniem po ściągnięciu na dysk (w przypadku całej Polski może to być nawet kilka, do kilkunastu GB danych). Pojawia się jednak nadzieja.

Jak wspominałem na blogu na ostatniej konferencji MTS (Microsoft Technology Summit) - jedna z większych imprez MS w roku - jednym z prelegentów był przedstawiciel firmy Nokia. Waldemar Sakalus, Vice-President Microsoft Alliance w firmie Nokia opowiadał o współpracy obu firm w celu rozwoju swoich rozwiązań mobilnych. Jednym z ciekawszych zdań dla użytkowników telefonów HTC opartych na platformie Windows Phone wypowiedzianych podczas tej sesji było:

"Nokia dostaje dostęp do danych produktów Microsoftu, zarazem wnosząc nie tylko telefony, dystrybucję, ale np. mapy Nokii będą używane przez Microsoft nie tylko w Windows Phone, ale we wszystkich aplikacjach Microsoft. Platforma Nokii będzie używana przez ich mapy."

O ile aktualnie mapy Nokii są dostępne tylko dla ich telefonów, to daje nam to nadzieję prędkich zmian w tym kierunku. Jak pewnie duża część osób słyszała pewien czas temu do sieci wyciekła aplikacja Nokia Drive w postaci plików XAP. Aplikacja nie jest zabezpieczona przed instalowaniem na innych telefonach. Istnieje więc niewielka szansa, że po pewnym czasie pojawi się wersja tego programu i dla naszych telefonów!