Jak skonfigurować urządzenie USB w systemie Windows, by wykrywał telefon z Windows Phone 7 jako dysk przenośny

W tym artykule chciałem się skupić na konfiguracji telefonu HTC 7 Mozart z systemem Windows Phone 7 jako urządzenia przenośnego w systemie Windows. Niestety w standardzie sterowniki i sama aplikacja nie zezwalają systemowi na wykrywanie telefonu jako urządzenia mobilnego, dlatego też sama wymiana plików może być dosyć uciążliwa. Da się to jednak prosto zmienić wprowadzając niewielkie zmiany w rejestrze systemowym. Samą konfigurację przeprowadzę na przykładzie Windows 7 Ultimate.

Firma Microsoft do obsługi telefonów z Windows Phone 7 za pośrednictwem komputera zaleca Nam używanie aplikacji Zune, dlatego też pierwszym krokiem jaki wykonamy będzie instalacja właśnie tej aplikacji.

Samą aplikację można pobrać ze strony producenta: https://www.zune.net

Po instalacji programu uruchamiamy go oraz podłączamy do naszego komputera kablem USB nasz ukochany telefon. System zainstaluje wymagane sterowniki oraz podobnie jak na screenie poniżej aplikacja zacznie synchronizować telefon. W przypadku, gdy w miejscu zaznaczonym strzałką będzie już widniał napis 100% oznaczało to będzie, iż telefon został zsynchronizowany i możemy przystąpić do dalszych działam - niestety system sam nie wykryje go jako dysku przenośnego.

Aby nasz system wykrył telefon jako nośnik danych i ukazał go w eksploratorze jako dysk musimy zmienić mu kilka wpisów w rejestrze, w tym celu uruchamiamy edytor rejestru Regedit. By tego dokonać wchodzimy w menu "Start -> Uruchom", wpisujemy Regedit i klikamy enter. Naszym oczom ukaże się okno edytora, dzięki któremu będziemy mogli wprowadzić stosowne zmiany. Prędzej jednak będziemy musieli dowiedzieć się, w jakim kluczu ukrywa się nasze urządzenie. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy sprawdza się w 100% jedynie w przypadku, gdy używamy tylko jednego urządzenia USB zsynchronizowanego z Zune. Drugi natomiast wymaga pobrania dodatkowego oprogramowania, jednak sprawdza się zawsze. Opiszę więc oba:

Sposób pierwszy

Mając uruchomiony edytor rejestru wchodzimy w kolejne gałęzie, aż znajdziemy się w:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USB\

Gdy już tam będziemy, klikamy Ctrl + F, wpisujemy ZuneDriver i klikamy enter. Program wyszuka nam odpowiedniego klucza i powinien nas przerzucić do gałęzi WUDF odpowiedniego urządzenia. Ścieżka będzie wyglądać podobnie do tej poniżej:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USB\VID_045E&PID_04EC&MI_00\7&27f15969&0&0000\Device Parameters\WUDF

Jak już się tam znajdziemy, cofamy się o jedną pozycję wstecz, czyli do Device Parameters i przechodzimy do dalszych działań.

Sposób drugi

W drugim sposobie musimy pobrać aplikację USBDeview, którą można pobrać ze strony producenta: h://www.nirsoft.net/utils/usb_devices_view.html

Ściągamy odpowiednią wersję dla naszego systemu (32 lub 64-bit) i uruchamiamy program. Po odpaleniu aplikacji powinno się pokazać podobne okno jak na screenie. Klikając dwukrotnie w belkę "Data utworzenia" sortujemy listę wg daty malejąco. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, które urządzenie instalowaliśmy przed chwilą. Na liście wyszukujemy pierwszego aktywnego urządzenia, które w kolumnie "Podłączony" ma Tak (będzie zaznaczone na zielono). Oczywiście telefon w tym czasie musi być cały czas podłączony. Klikamy tą pozycję prawym przyciskiem myszy i wybieramy właściwości.


Wyłoni się okno właściwości, w którym ważne informacje są zapisane numerkami 1 (ID Producenta, czyli VID), 2 (ID Produktu, czyli PID), 3 (Prefiks). Kiedy posiadamy już powyższe dane możemy odszukać w rejestrze odpowiedniego klucza.

U mnie kolejno są to:

VID: 045e
PID: 04ec
Prefiks: 7&27f15969&0


Wchodzimy więc do gałęzi rejestru:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USB\

I szukamy urządzenia wg tych wytycznych, moje to: VID_045E&PID_04EC&MI_00\7&27f15969&0&0000

A pełna ścieżka wygląda następująco:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USB\VID_045E&PID_04EC&MI_00\7&27f15969&0&0000\

Teraz podobnie jak w pierwszym sposobie wchodzimy do klucza Device Parameters.

Dalsze działania

Jedyne co nam zostało, to podobnie jak na screenie poniżej zmienić parametry czterech wartości (prawy przycisk myszy, menu modyfikuj..):

  • "ShowInShell" z 0 na 1
  • "PortableDeviceNameSpaceExcludeFromShell" z 1 na 0
  • "EnableLegacySupport" z 0 na 1
  • "EnableDefaultAutoPlaySupport" z 0 na 1

I to by było na tyle, teraz komputer po ponownym podłączeniu telefonu od razu wykryje go jako urządzenie mobilne.

Autor: Daniel 'zoNE' Gabryś