Temperatury PC - jak sprawdzić?

Interesowało Was kiedyś jakie temperatury panują w wnętrzu waszego PC, bo np. po otwarciu jednostki centralnej było tam tak ciepło, że można było kiełbaski piec? A może uruchamialiście jakąś grę, która po 20 min powodowała wyłączenie lub reset komputera? Albo w czasie pracy komputer sam bez niczego się resetował? Co prawda reset komputera mogą powodować różne rzeczy, np. za słaby zasilacz, ale teraz chciałem się skupić na zupełnie innej sytuacji. Mianowicie: jak sprawdzić, czy nasz komputer się nie przegrzewa za bardzo!

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, co się dzieje w centrum jego komputera, często użytkownik nie jest świadom tego, iż zwykłe uszkodzenie wiatraczka na procesorze lub zatkany kurzem wiatrak mogą powodować takie reakcje komputera. Zalecane temperatury dla procesora przy zwykłej pracy (ok. 5-10% zużycia) - czyli praca systemu operacyjnego, to tak ok. 35-40 stopni, ale jak ktoś ma temperaturę między 40 a 46 stopni, to nie jest jeszcze tak tragicznie. Dla stałej, intensywnej pracy (100% zużycia procesora - tzw. stres) dopuszczalna temperatura wynosi pomiędzy 50-60 stopni. Jeżeli okaże się, że Twój procesor przegrzewa się za szybko, to należy się zainteresować tym, czy wentylacja którą posiadasz jest odpowiednia dla Twojego procesora, czy nie należy przeczyścić wiatraczek, gdyż mógł się zapchać lub w ostateczności wymienić go.

Dobrym programem, do sprawdzania temperatur w PC, tj. temperatura procesora, hdd lub karty graficznej jest SpeedFan, jego główna zaletą jest to, iż wskazuje on, czy temperatury w naszym PC są odpowiednie, czy za wysokie. Gdy przy wybranej temperaturze pojawi się ognik oznacza to, że ta temperatura jest za wysoka i należy postarać się, aby była niższa. Jeżeli nie będzie na liście podzespołu, o nazwie CPU, to procesor zazwyczaj jest tam ujęty pod nazwą Temp3 lub po prostu szukajcie najwyższej temperatury, zazwyczaj to właśnie jest procesor (nie zawsze). Najnowszą wersję SpeedFan można ściągnąć z tej strony.

Pozostaje jednak pytanie, jak sprawdzić jaką temperaturę osiąga nasz komputer przy 100% zużycia procesora? Nic trudnego, po prostu obciążmy go na pewien czas :)! Możemy tego dokonać np. programem Super Pi. Jego obsługa, jest bardzo prosta, najpierw wybieramy funkcję Calculate, następnie wybieramy opcję 16M - wtedy program będzie chodził przez około godzinę. Program w tym czasie prowadzi obliczenia i co najistotniejsze obciąża nam komputer. W czasie działania Super Pi uruchamiamy naszego SpeedFan'a i patrzymy, jakie temperatury są w naszym komputerze w czasie 100% obciążenia. Przy okazji sprawdzicie jak wydajny jest Wasz sprzęt. Super Pi można pobrać z tej strony.